משכנתא – להתמקח עם הבנק

משכנתא להתמקח עם הבנקלקיחת משכנתא מהבנק היא עניין רציני וכבד ללא ספק, מדובר על הלוואה גדולה מאוד שתלווה את רוב הרוכשים למשך הרבה שנים של החזרים בכל חודש, לכן כל שינוי קטן לטובת הלווים הוא משמעותי ועשוי לחסוך המון כסף בסיכומו של דבר.

עד כאן הכל כמובן ידוע וברור, אנו רוצים להדגיש את הצורך והחשיבות של להתמקח עם הבנק לגבי תנאי המשכנתא וכן את העובדה שברוב המקרים מקבלים תנאים והצעות שונות מסניפים שונים של אותו הבנק.

בסביבת עליית מחירים והעלאות ריבית צפויות – להתמקח עם הבנק זה הכרחי

שוק הנדל"ן הישראלי חווה עליות מחירים משמעותיות בכל אזורי הארץ, כתוצאה ממגוון סיבות, מצב זה טוב כמובן למוכרי הדירות והרבה פחות טוב למבקשים לרכוש דירה חדשה או יד שניה שנאלצים לקחת משכנתאות מוגדלות הרבה יותר. כמו כן, לאחר תקופה יחסית ארוכה של ריבית נמוכה מאוד במשק הישראלי, שהובילה כמובן לשפל חסר תקדים בריבית המשכנתאות הממוצעת, השנים הקרובות יהיו שנים של העלאות ריבית על ידי נגיד בנק ישראל.

העלאות ריבית כמעט וודאיות אלו יובילו לעליית הריביות על המשכנתאות ולהתייקרות ההחזרים החודשיים עבור כל מי שבחר במסלול של ריבית משתנה.

לאור כל מה שצוין כרגע, להתמקח עם הבנק זה הכרחי וצורך אמיתי עבור לווי משכנתאות אם הם מבקשים לקבל הלוואה בתנאים נוחים ואפשריים מבחינתם. כך שאפילו אם לא נעים לכם או אם אתם חושבים שלא מקובל להתמקח עם גופים פיננסיים, חשבו שוב כי גם עם הבנק אין בעיה להתמקח וזה אפילו מקובל בציבור ובבנקים עצמם. התמקחות יכולה להוביל לשיפור תנאים משמעותי או אם נתקלים במבוי סתום אז התנאים יישארו כפי שהוצעו מלכתחילה או שתדעו להמשיך לבנק או סניף אחר.

הבדלים בתנאי המשכנתא בין סניפים שונים של אותו בנק

בדיקות שנערכו לאחרונה מגלות כי ישנם הבדלים מהותיים בתנאי המשכנתאות המוצעים ללקוחות גם בין סניפים שונים של אותו הבנק ולא רק בין הבנקים השונים עצמם. עובדה זו הופכת את התחום של להתמקח עם הבנק למהותי אף יותר.

כל שיחה עם פקיד משכנתאות בבנק היא בסיכומו של עניין פגישה בין לווים פוטנציאליים לאיש או אשת מכירות בשר ודם אשר כמובן רוצים למכור ללקוח את המשכנתא האידיאלית מבחינת רווחי הבנק ושמירה על יכולת החזר של הלקוח וזה גם הגיוני שכל פקיד שכזה יגיע למסלול משכנתא מעט, או הרבה, שונה מאשר עמיתו באותו בנק.

כך שמעבר להתמקחות עם הבנק על תנאי המשכנתא יש לבצע סקר שוק של סניפים שונים ולנסות כך להגיע לעמדת התמקחות טובה יותר ולשפר אף יותר את התנאים. חשוב להבין כי בבדיקות מקצועיות ובלתי תלויות שנערכו בנושא התגלו לעיתים הבדלים שהסתכמו במאות אלפי שקלים בין סניפים שונים של אותו בנק – הדבר נכון לכל הבנקים למשכנתאות.

להתמקח עם הבנק – איך יודעים מה לבקש או איזה מסלול מתאים ביותר?

לומר ללווי המשכנתאות שצריך להתמקח עם הבנק זה טוב ויפה אך ישנם אנשים רבים אשר כל התחום מעט מבלבל אותם וקשה לדעת מהו מסלול המשכנתא האידיאלי לכל אחד אם אינכם מקצועני פיננסים. כמובן שכל שיפור באחוזי הריבית או ההצמדה הם טובים ויש לשאוף לכך, אך מעבר לכך יש לדעת לבחור את סוג הריבית, היקפי הסכומים בכל מסלול וכדומה.

אפשר לחשב ולבחור בשיטה שאמורה להניב את ההחזר הזול ביותר ואפשרות יעילה היא להיעזר בשירותיה של חברת ייעוץ משכנתאות מקצועית ובלתי תלויה לקבלת המסלול האידיאלי וכך להתמקח עם הבנק בצורה מקצועית ויעילה יותר.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.