מהי משכנתא צמודת אג"ח?


מהי משכנתא צמודת אג"ח?כאשר מתכננים לרכוש דירה או בית, הדבר הטבעי ביותר הוא לקחת משכנתא. הדבר הזה נכון עבור מרבית האנשים, לכל אורך ההיסטוריה של מדינת ישראל. אנשים נזקקו למשכנתא לפני עשרות שנים, וזוגות צעירים (או לא כל כך צעירים) נזקקים למשכנתא גם כיום. 

מה שכן השתנה במהלך השנים הוא המסלולים השונים שבהם ניתן לקחת משכנתא. אחד המסלולים שהתפתחו בשנים האחרונות בענף המשכנתאות הוא זה של משכנתא צמודת אג"ח.

מהו אג"ח?

לפני שנראה כיצד בכלל קשורה המשכנתא לאג"ח, ומהו מסלול זה של משכנתא, ראוי להסביר תחילה מהו אג"ח. משמעות המילה אג"ח היא איגרת חוב. מדובר במכשיר פיננסי וותיק שמשמש בעיקר חברות גדולות אשר זקוקות לכסף לצורך מימון פעילותן.

 האג"ח היא בעצם תעודה שניתנת לציבור אשר מלווה כסף לחברה בתמורה לתשלום ריבית. לרוב, אין מקבלים אישור בעלות כתוב לאחר רכישת אג"ח. כל זאת, משום שהסליקה נעשית דרך הבורסה, והבעלות על האג"ח מקבלת ביטוי בספרי הבנק (תחת מספר החשבון של הלקוח, רוכש האג"ח). כעת, משהבנו מהו בעצם אג"ח, אפשר לעבור לשלב הבא – להסבר על הקשר שבן אג"ח (שהוא סוג של הלוואה) לבין משכנתא (שגם היא סוג של הלוואה).

מה קשר בין האג"ח למשכנתא?

הקשר שבין אג"ח למשכנתא איננו טמון רק בעובדה ששניהם סוגים של הלוואות. למעשה, הקשר בין אג"ח למשכנתא נובע מכך ששוק המשכנתאות הוא שוק משוכלל למדי. במהלך השנים חיפשו הבנקים מסלולי משכנתא חדשים שאותם יוכלו להציע ללקוחותיהם. אל המסלולים הוותיקים, ובהם משכנתא בריבית קבועה וצמודת מדד, משכנתא צמודת פריים, משכנתא בריבית משתנה ומשכנתא צמודת מט"ח, הצטרפה משכנתא צמודת אג"ח. תפקידו של האג"ח הוא להוות עוגן לשינויי הריבית התקופתיים של מסלול זה.

עוגן האג"ח

משכנתא אג"ח הינה משכנתא בריבית משתנה. משמעות הדבר היא שבכל תקופה מסוימת של מספר שנים (בהתאם לחוזה ההלוואה) עשויה הריבית להשתנות. בעבר, עלו טענות שהמסלולים של הריבית המשתנה של המשכנתאות היו בעצם מלכודת דבש. בתקופה הראשונה של המשכנתא הריביות היו נמוכות. אבל למעשה, לאחר נקודת שינוי הריבית חלה קפיצה גדולה מאוד בגובה הריבית. לאור הביקורות שבאו מקרב הציבור וכן מבנק ישראל, נעשה שינוי שעיקרו – מציאת עוגן אובייקטיבי, שהוא ורק הוא ישפיע על שינויי הריבית. כך לא יוכלו הבנקים להקפיץ את הריבית של ההלוואה תוך ניצול חוסר הבנה של לקוחותיהם.משכנתא צמודת אג"ח, אם כן, מצמידה את שינוי הריבית של המשכנתא לשינויי הריבית והתשואות בשוק אגרות החוב הממשלתיות (אג"ח סולידי).

האם זה כדאי?

השאלה האם כדאי לבחור במשכנתא צמודת האג"ח מורכבת למדי. למי ששוקל את כדאיות המשכנתא הזו כדאי לקחת בחשבון את הנתונים הבאים:

  • לא צריך להבין בבורסה – בניגוד לדעה הרווחת, אין צורך להבין בבורסה ובתשואות של אג"ח, בכדי לבחור במסלול זה. נתוני העבר מוכיחים שלאורך זמן שוק ההון והבורסה אינם נחשבים למסוכנים, ובמיוחד נכון הדבר לאג"ח ממשלתיות, שהן מהוות את העוגן של משכנתא אג"ח.
  • עוגן ניטראלי – מטרתן של איגרות החוב הוא בסך הכל להוות עוגן ניטראלי לשינויי הריבית. בדיוק כמו מסלולים אחרים של ריבית משתנה, העוגן יכול בהמשך לעלות, לרדת, או להישאר ללא שינוי. היתרון שבריבית משתנה לכל סוגיה הוא שניתן למחזר את המשכנתא ללא חשש מתשלומי קנסות גבוהים ביחס למחזור של ריביות קבועות.
  • תמהיל משולב – הבחירה במשכנתא אג"ח יכולה להתאים מאוד בשילוב עם מסלולי משכנתא נוספים. במיוחד נכון הדבר בתקופות שבהן מסלול האג"ח מאפשר קבלת ריבית ראשונית נמוכה. חשוב לזכור שמדובר במסלול צמוד מדד, ולכן רבים מהלווים מעדיפים לשלב אותו עם מסלולים שאינם צמודים, וכך להגן על עצמם מפני עליית מדד.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.