ניכיון שיקים גבעתיים

ניכיון שיקים גבעתייםרוצים לבצע ניכיון צ'קים? המאמר הבא הוא בשבילכם. על ידי ניכיון צ'קים, אתם יכולים להפוך צ'קים דחויים למזומן. ניכיון צ'קים הוא אחת הפעולות שמסייעות לבתי עסק רבים בארץ לשמור על תזרים מזומנים תקין של העסק. על ניכיון צ'קים גבעתיים נרחיב במאמר הבא. 

 

ניכיון צ'קים גבעתיים- מה זה? 

ניכיון צ'קים הוא פעולה בה הופכים צ'קים דחויים למזומן בתשלום מידי. כלומר, במידה שקיבלתם צ'ק דחוי ואתם רוצים להמיר אותו למזומן, על ידי ניכיון צ'קים תוכלו לעשות זאת. מדובר בתהליך פשוט יחסית, שלא אמור לגרום ליותר מידי כאב ראש. יש לקחת בחשבון כי ניכיון צ'קים הוא שירות שכרוך בעמלות וריביות, לא משנה מול איזה גוף. 

ניתן לבצע ניכיון צ'קים גם על ידי בנקים וגם על ידי חברות מימון פרטיות. אך יש לקחת בחשבון כי במידה שבוחרים לבצע ניכיון צ'קים על ידי חברות מימון פרטיות, חשוב מאוד לבדוק כי מדובר בחברה חוקית שעובדת מול משרד האוצר. לבצע ניכיון צ'קים לא חוקי יכול לגרום לנזקים חמורים לכם ולעסק שלכם. לכן, חשוב מאוד לוודא כי מדובר בחברה אמינה שפועלת באופן חוקי. על ניכיון צ'קים לא חוקי נרחיב בהמשך. 

ניכיון צ'קים גבעתיים- מתי נבצע?

כפי שהבנו, על ידי ניכיון צ'קים אנחנו יכולים להפוך צ'קים דחויים למזומן. אך למה בכלל לבצע ניכיון צ'קים?

ציינו קודם שבתי עסק רבים מתמודדים עם תזרים מזומנים לא תקין, מה שגורם לסגירתם. יכולות להיות סיבות שונות לתזרים מזומנים לא תקין. אחת הסיבות הנפוצות לאחרונה היא עסקים שנסגרים בעקבות תקופת הקורונה. הקורונה הובילה לסגרים רבים ברחבי העולם, במהלכם אנשים לא יצאו מהבית. בתי עסק רבים נכנסו למשברים כלכליים גדולים מאוד כתוצאה מכך שלא היו הכנסות וההוצאות לא הפסיקו. מהסיבה הזאת, עסקים רבים החליטו לאפשר תשלום על ידי צ'קים דחויים. כתוצאה מכך, בתי העסק סבלו מחוסר בנזילות מזומנים מה שהוביל אותם לביצוע ניכיון צ'קים. כך על ידי ניכיון צ'קים הצ'קים הדחויים הופכים למזומן והעסק יכול להנות מתזרים מזומנים תקין. 

 

ניכיון צ'קים גבעתיים- מהם צ'קים דחויים?

על מנת להבין טוב יותר מהו ניכיון צ'קים, כדאי להבין מהם צ'קים דחויים. צ'קים דחויים, הם צ'קים שתאריך הפדיון שלהם נקבע מראש למועד מאוחר יותר. כלומר, לא ניתן לפדות אותם באופן מידי. 

תשלום על ידי צ'קים דחויים, מגן על הגורם המשלם, כלומר על הלקוח. הסיבה לכך היא שעל ידי צ'קים דחויים הלקוח למעשה מחליט מתי לבצע את התשלום. במקרה של חוסר תמורה לכספו או של חוסר שביעות רצון מהשירות או המוצר עליו שילם, הוא יוכל לבטל את הצ'ק ולבטל את התשלום. בדרך כלל הדבר קורה בעקבות סחורה פגומה או סחורה שלא הגיע עד מועד המשלוח שהובטח וכדומה. ביטול צ'ק דחוי אפשרי כל עוד מועד פרעון הצ'ק טרם הגיע. 

לעומת זאת, הצ'קים הדחויים פחות טובים לבתי העסק. בתי העסק נמצאים במצב בו הלקוח שלהם יכול לבטל את הצ'ק בכל יום שיבחר, גם אם זה לא בהכרח ביטול מוצדק. כמו כן, הצ'קים הדחויים, לא ניתנים לפדיון מידי מה שגורם לבעיות של תזרים המזומנים התקין של העסק. מהסיבה הזאת, בעלי העסקים יכולים לבצע ניכיון צ'קים ולקבל את הכסף מוקדם יותר מן המועד שנקבע על הצ'ק. 

 

ניכיון צ'קים גבעתיים- כיצד נבצע?

כפי שציינו קודם, קיימים שני גופים עיקריים איתם תוכלו לבצע ניכיון צ'קים- הבנקים וחברות מימון פרטיות. כפי שציינו קודם, במידה שבחרתם בחברות המימון חשוב לוודא כי מדובר בחברה חוקית. כמו כן, חשוב מאוד לא לעבוד מול גופים אחרים שמציעים לכם לבצע ניכיון צ'קים מלבד שני הגופים הללו, מאחר ויש סיכוי גבוה לכך שהם עובדים באופן לא חוקי. 

על מנת לבצע ניכיון צ'קים על בעל העסק לבחור בגוף המתאים לו ולהגיש בקשה לניכיון צ'קים. לאחר הגשת הבקשה היא תעבור בדיקה מקיפה בסופה יוחלט האם לאשר את הפעולה או לא. במידה שהבקשה אושרה בעל העסק יקבל את ערכו הכספי של הצ'ק הדחוי שברשותו. 

אך מה נעשה אם לא אישרו לנו ניכיון צ'קים? יכולים להיות מקרים בהם הצ'קים שברשותנו הם בעלי סכומים גבוהים ולא נרצה לקחת את הסיכון שהם יאבדו, ייגנבו או שיקרה להם משהו. לכן, במקרה שלא אישרו לכם ניכיון צ'קים אך אתם לא רוצים לקחת סיכון שיקרה משהו לצ'ק תוכלו לפנות לבנקים. הבנקים מציעים שירות של הפקדת צ'קים דחויים. כך הבנק שומר לכם על הצ'ק עד למועד הפירעון שלו.

 

ניכיון צ'קים גבעתיים- עם איזה גוף?

אז הבנו ששני הגופים המרכזיים דרכם ניתן לבצע ניכיון צ'קים הם הבנקים וחברות מימון פרטיות. אך מול מי כדאי לבצע ניכיון צ'קים?

למעשה אין לכך תשובה חד משמעית. חשוב להבין כי התהליך בשני הגופים מתבצע באופן דומה ואין הבדל משמעותי מבחינת ביצוע הפעולה. עם זאת, קיים הבדל משמעותי בין התנאים. 

    • בנקים- ניכיון צ'קים על ידי בנקים כרוך בבירוקרטיות רבות. הבנקים קפדנים מאוד והתנאים שלהם מחמירים מאוד. בדרך כלל הבנק לא ייקח סיכון ועל מנת שהוא יאשר פעולה של ניכיון צ'קים הוא יברר פרטים רבים, מהחשש שמדובר בצ'ק ללא כיסוי. 
    • חברות מימון פרטיות- ניכיון צ'קים על ידי חברות מימון פרטיות לעומת זאת נחשב לפשוט יותר. חברות המימון פחות מחמירות מהבנקים באופן משמעותי. התנאים על פיהם מחליטות חברות המימון אם לאשר או לדחות את הבקשה לניכיון צ'קים יהיו פחות מחמירים והמענה יהיה מהיר יותר באופן משמעותי לעומת המענה של הבנק. כמו כן, חברות המימון הפרטיות לוקחות יותר סיכונים מהבנקים. בנוסף, העמלות והריביות שנלקחות על ידי חברות המימון הפרטיות הן נמוכות יותר באופן משמעותי לעומת העמלות והריביות שנלקחות על ידי הבנקים. עם זאת, כאשר עובדים מול חברות מימון פרטיות יש סיכון שמדובר בחברה לא חוקית. לכן חשוב מאוד לוודא כי מדובר בחברה שעובדת תחת פיקוחו של משרד האוצר. 

 

ניכיון צ'קים גבעתיים- ניכיון צ'קים לא חוקי

כפי שהבנו, קיימות חברות פרטיות רבות שעובדות באופן לא חוקי. ביצע ניכיון צ'קים על ידי חברות אלה הוא ניכיון צ'קים לא חוקי. ניכיון צ'קים לא חוקי הוא דבר פלילי שיכול להוביל לקנסות גבוהים ואף למאסר. 

אז איך תמנעו מניכיון צ'קים לא חוקיאז איך תמנעו מניכיון צ'קים לא חוקי? 

לפני שאתם יוצרים קשר עם חברות מימון פרטיות וודאו שהחברה עובדת באופן חוקי, כלומר, תחת פיקוחו של משרד האוצר. כמו כן, חשוב מאוד לשים לב, שמלבד חברות המימון הלא חוקיות, קיימים גורמים פליליים שונים העוסקים בניכיון צ'קים. איך תזהו אותם? בדרך כלל התהליך יהיה כרוך בעמלות גבוהות מאוד ובסיכון בביצוע העסקה. 

ניכיון צ'קים לא חוקי מתבצע גם על ידי צ'ק ללא כיסוי. אם יש בידכם צ'ק ללא כיסוי ואתם יודעים שהוא ללא כיסוי אך בכל זאת מבצעים ניכיון צ'קים מדובר בפעולה לא חוקית ופלילית שתוביל לקנסות ואף למאסר. אך, במידה שאתם לא יודעים שהצ'ק שבידכם ללא כיסוי, תוכלו לפעול משפטית נגד האדם ששילם לכם עם צ'ק ללא כיסוי. 

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.