סוגי פנסיה

סוגי פנסיהתחום הפנסיוני בישראל התפתח וצמח מאוד בישראל בשנים האחרונות, בעיקר בעקבות יישום חוק פנסיה חובה לכלל השכירים במשק ומכירת קרנות הפנסיה וקופות הגמל מהבנקים לחברות הביטוח ובתי ההשקעות.

אך פנסיה אינה רק חיסכון כספי שמתקבל בזמן הפרישה מעבודה בתוספת התשואה, קיימים סוגי פנסיה נוספים שניתן לקבל במקרים שונים. ניתן סקירה קצרה של סוגי פנסיה אלו.

פנסיית זקנה

מבין סוגי פנסיה הקיימים בתחום זה, זהו הסוג שמתקשר אצל רוב החוסכים והציבור למונח פנסיה. פנסיית זקנה היא סכום כספי משולם לחוסך כאשר הוא מגיע לגיל הפרישה שמוגדר בקרן הפנסיה, כיום ברוב המקרים הכספים של פנסיית הזקנה מתקבלים בצורה של קצבה חודשית שאותה מקבל החוסך באופן קבוע ממועד פרישתו ועד סוף ימי חייו.

פנסיית פרישה

זוהי למעשה פנסיית זקנה בשם אחר, כאשר החוסך פורש מעבודה ויוצא לגמלאות הוא זכאי לקבל את הפנסיה שלו. ההבדל שכן יכול להיות בים פנסיית זקנה רגילה לפנסיית פרישה הוא שבמקרים מסוימים החוסך יכול לצאת לפנסיה מוקדמת ולפרוש לפני הגיעו לגיל הפרישה הרשמי במדינה. במקרה זה מדובר על פנסיית פרישה כי החוסך עדיין לא הגיע לגיל זקנה/גיל הפרישה הרשמי.

פנסיית שארים

מבין סוגי פנסיה קיימים סוג זה אינו משולם לחוסך עצמו אלא לבני משפחתו/שאריו. זהו סכום כספי שמשולם למשפחת החוסך/מבוטח במקרה מוות שלו, בין אם לפני היציאה לפנסיה או אחריה. ברוב המקרים פנסיית שארים תשולם לבן/בת הזוג של החוסך שנפטר בהתאם לכספים שנצברו, תשואה והפחתת דמי ניהול כפי שהיה קורה לו החוסך היה חי וכמו כן משולמת קצבה מסוימת לילדיו עד גיל 18 או לכל החיים ליתומים ללא יכולת פרנסה.

פנסיית נכות

מרכיב חשוב בקרנות פנסיה שמהווה ביטוח אובדן כושר עבודה במסגרת הקרן. פנסיית נכות משלמת לחוסך סכום חודשי קבוע במקרים בהם הוא נפצע או איבד את יכולתו לעבוד. פנסיית נכות יכולה להיות משולמת זמנית עד שהחוסך חוזר לעבודה או באופן קבוע עד יציאתו לגמלאות עם אובדן כושר העבודה הוא קבוע. ניתן ורצוי להוסיף לקרן הפנסיה או למוצר חיסכון אחר סעיף שמשחרר מתשלום במקרים כגון אלו שבהם הקרן עצמה מפרישה כספים לחיסכון באופן קבוע.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.