סיוע בתשלום חובות

סיוע בתשלום חובותהיקלעות לחובות היא מצב לא נעים וקשה עבור כל אחד, כמובן שהבעיה מחמירה כאשר החזר החוב הופך לקשה או בלתי אפשרי עבור החייב. אי עמידה בתשלומי חובות עלולה להוביל בסופו של דבר להליכים משפטיים שיגררו תהליך הוצאה לפועל, כינוס נכסים ושאר הגבלות.

אך רשויות האכיפה והגבייה (ממשלתיות ומטעם הבנקים ושאר גורמים מסחריים) אינן מיועדות רק לפגיעה בחייב, מטרתן העיקרית היא החזר חובות בצורה הטובה ביותר לכל הצדדים, כך שבהחלט יש אפשרויות של סיוע בתשלום חובות בכמה דרכים.

חובות לבנקים

במקרים רבים החוב הוא בין חייב לבין בנק מסחרי כלשהו שסיפק לו אשראי למטרות כאלו ואחרות, החל ממשכנתא עבור סכום גבוה מאוד ועד הלוואה קטנה לחופשה משפחתית. בכל מקרה של מתן הלוואה בנקאית על הלווה להעמיד בטוחות לבנק כעירבון שההלוואה תוחזר.

במקרה של אי החזר ההלוואה הבנק רשאי לפנות לערכאות משפטיות ולהפעיל הליך הוצאה לפועל למימוש הנכסים שמשמשים כבטוחות על מנת להחזיר את ערך ההלוואה. סיוע בתשלום חובות במקרה כזה של חוב לבנק יכול להיות על ידי משא ומתן עם הבנק.

החייב יכול לנסות להגיע להסכם פריסת חוב חדש כך שיוכל לעמוד בהחזרים חודשיים מסוימים ולא להגיע למצב של עיקולים וכינוס נכסים. במקרים רבים הבנק יסכים לפריסה מחדש וסיוע בתשלום חובות כי שאיפתו היא לקבל חזרה את הכסף ולהרוויח על מתן האשראי וכי הליך הוצאה לפועל צורך משאבים מהבנקים.

בעסקאות אשראי בנקאי גדולות ניתן לעיתים להגיע להסדר סיוע בתשלום חובות שכולל הפחתה של החוב, נוהג זה אינו נפוץ במגזר הפרטי כי היקף האשראי קטן לעומת מימון תאגידי.

סיוע בתשלום חובות רבים להוצאה לפועל – איחוד תיקים

היבט נוסף של סיוע בתשלום חובות נוגע לחייבים בעלי כמה תיקי הוצאה לפועל, אלו חייבים שנפתחו נגדם כמה תיקים שונים על ידי כמה נושים. החייב יכול להגיש בקשה לאיחוד תיקים לראש ההוצאה לפועל באזורו, איחוד תיקים מהווה סיוע בתשלום חובות מהבחינה שמרכזים את כל הליכי ההוצאה לפועל לתיק אחד וכך החייב יכול לענות לטענות ולנהל את התיק מול רשויות הגביה בצורה יעילה יותר.

בנוסף, מדובר על סיוע בתשלום חובות פוטנציאלי כי הליך איחוד תיקים קובע בסופו של דבר את התוצאה כך שראש ההוצאה לפועל הרלבנטית יכול לקבוע על פריסת חוב שתהיה אפשרית לכל הצדדים או כל קביעה אחרת לגבי החזר החוב או סיוע בתשלום חובות.

הליך של איחוד תיקים מגיע ברוב המקרים עם הוצאת צו יציאה מהארץ נגד החייב וכמו כן הוא מחויב בתשלום 3% מהיקף חובותיו הכללי בכל חודש עד הגעה להחלטה בעניין סיוע בתשלום חובות עבורו או כל החלטת עיקול.

סיוע בתשלום חובות – חייב מוגבל באמצעים

במסגרת הליך הוצאה לפועל החייב יכול להגיש בקשה להכריז עליו כעל חייב מוגבל באמצעים – הכוונה היא שבגלל מצבו הכלכלי החייב לא יכול לעמוד בהחזר החובות על פי ההגדרות שנקבעו. החוק מגדיר מקרים בהם ניתן להכריז על חייב כמוגבל באמצעים ודבר מחייב גם את החייב לבקש באופן רשמי  צו תשלום חובות.

כך שעל מנת לזכות בסוג מסוים של סיוע בתשלום חובות החייב צריך להראות נכונות לשלם. מדובר על סיוע בתשלום חובות כי ראש ההוצאה לפועל יכול לקבוע פריסת חוב רחבה יותר לחייב בגלל מצבו הכלכלי.

לסיכום, חובות צריך להחזיר ואף אחד לא יוותר על החזר חובו, אם מדובר על מצב כלכלי קשה וכדומה אז סיוע בתשלום חובות היא אפשרות כדאית שיש לבחון בעזרת אנשי מקצוע או בעזרת רשויות המדינה.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.