סיוע משפטי חינם

סיוע משפטי חינם - עצמאות כלכיתאחד העקרונות של ישראל כמדינה דמוקרטית, בעלת ערכים חוקתיים היא העובדה שכל אחד שווה בפני חוק וזכאי לסיוע משפטי, גם אם אין ביכולתו לממן אותו.ישנם גופים רבים המעניקים סיוע משפטי חינם למי שנזקק לו, המיועד לאפשר גם למי שאין ידו משגת, לקבל סיוע משפטי חינם.

תכנית שכר-מצווה

התוכנית הידועה ביותר של סיוע משפטי חינם היא תוכנית שכר מצווה שקיימת מאז שנת 2002 ומבוצעת על ידי לשכת עורכי הדין. סיוע משפטי כזה ניתן לקבל על ידי סניפי הלשכה בערים הגדולות. חשוב לציין שהלשכה נותנת סיוע משפטי חינם רק בתחומים אזרחיים. למשל דיני עבודה, הוצאה לפועל, ענייני משכנתאות ועוד.

כך שמי שמתנהל נגדו תיק פלילי או רוצה להגיש תביעה פלילית נגד אדם כלשהו לא יוכל לקבל סיוע מהלשכה. הלשכה עובדת לפי קריטריונים שקופים שמתעדכנים כל שנה, וכדאי לבדוק אותם באתר לשכת עורכי הדין. אם התביעה שאתם רוצים להגיש מתאימה לדרישות הלשכה ועל אחת וכמה אם תובעים אתכם תביעה על בסיס אזרחי ואתם זקוקים לייצוג משפטי חינם,מומלץ שתפנו ללשכת עורכי הדין לעזרה.

משרד המשפטים

בנוסף לסיוע שמציעה לשכת עורכי הדין, משרד המשפטים מציע שני סוגים של סיוע משפטי חינם, סוג הראשון הוא סיוע בתחום האזרחי. אחרי שנבדקים הקריטריונים והמבקש נמצא זכאי לסיוע משפטי לפי מצבו הכלכלי , ולפי סיכויי התביעה, התיק עובר לעורך דין שמייצג את אותו אזרח כמו כל עורך דין פרטי. בנוסף לייצוג אזרחי משרד המשפטים מציע גם סנגוריה ציבורית לעניינים פליליים. הסנגוריה הציבורית מייצגת חשודים, נאשמים, ואסירים במהלך ההליכים הפליליים המבוצעים נגדם.

עמותות שונות של סיוע משפטי חינם

מעבר לגופים הגדולים קיימות עמותות רבות קטנות המעניקות סיוע משפטי לקבוצות מסוימות כמו למשל עמותת יד ריבה בירושלים שמעניקה סיוע משפטי לקשישים או למשל עמותה אחרת מציעה סיוע משפטי חינם לנשים נפגעות אלימות. עבור נשים יש גם עמותות של סיוע משפטי לאימהות חד הוריות.

קבוצות נוספות זכאיות לסיוע

יש עמותות שמציעות סיוע משפטי חינם לאסירים. עמותות שמייצגות מיעוטים כמו עמותה הגנה משפטית לבדואים.יש עמותות שמעניקות סיוע משפטי לאנשים עם מחלות שונות,או מצבים רפואיים כאלה או אחרים. יש אפילו עמותה לשוטרים ומשפחותיהם.

סיוע לעובדים ולאוכלוסיות מוחלשות

יש למשל את עמותת קו לעובד המפורסמת שידועה במאבק העיקש שלה למען זכויות עובדים.עוד עמותה מפורסמת שנותנת סיוע משפטי היא עמותת פתחון לב שנותנת סיוע משפטי כחלק מהמטרה של צמצום מעגל העוני.יש עמותות אזוריות שמעניקות סיוע משפטי לפי אזור גיאוגרפי כמו למשל עמותה המייצגת אנשים הזקוקים לסיוע משפטי בגליל.

עוד עמותה ידועה היא עמותת ידיד שמקימה מרכזי זכויות בקהילה, עמותת ידיד נוצרה לקדם את מה שנקרא אוכלוסיות מוחלשות ולסייע להם מבחינות רבות למשל סיוע משפטי כדי לממש זכויות חברתיות מול מוסדות שמפלים אוכלוסיות מוחלשות. גם העובדים הזרים בארץ מקבלים סיוע מעמותות שונות שבחלקם גם נותנות סיוע משפטי כמו למשל עמותה שהוקמה בשנת 2010 ונותנת ייצוג משפטי לעובדים זרים בארץ שהגיעו מסרי לנקה.

סיוע משפטי על פי נושא התביעה

יש עמותות שמתמקדות בנושא מסוים שהן מדגישות ולכן הן מוכנות לתת סיוע משפטי, אם העניין בו התביעה עוסקת קרוב למטרות שלהם. כמו למשל עמותת אדם טבע ודין שנותנת סיוע בתביעות נגד פגיעה בהגנת הסביבה. אפילו לאנשי דת יש עמותה שנקראית עמותה להסתדרות התורנית שמיועדת לתת סיוע משפטי לאנשי דת. יש עמותות למען זכויות משפטיות של ילדים רגילים ועמותות אחרות למען סיוע משפטי למשפחות המגדלות ילדים עם צרכים מיוחדים.יש אפילו "מרכז משפטי לנוער" שעוסק בסיוע משפטי לילדים ונוער.

למידע נוסף: ייעוץ כלכלי למשקי בית

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915