עסקים

עסקיםעולם העסקים הוא מורכב ומקיף מאוד, זהו עולם שכולל תאגידי ענק בינלאומיים וגם עסקים קטנים של אדם אחד או מספר לא גדול של מועסקים ומחזורי מכירות נמוכים יחסית. כולנו עובדים בעסק כלשהו, בעלים של עסק, חולמים לפתוח עסק וכדומה, כך שכלל העסקים בישראל ובעולם הם שמהווים את עיקר הכלכלה והפעילות הכספית במשק.

מבחינת עסקים גדולים של חברות ענק ותאגידים, ישראל נחשבת בעיני רוב הציבור כשוק ריכוזי מאוד, עם כמה קבוצות כוח והשפעה שלמעשה שולטות בהיבטים הכלכליים/עסקיים של המשק – מבחינת מאקרו. הבנק העולמי דירג את ישראל במקום ה-29 ברשימה של מדינות שמדרגת את הקלות של עשיית עסקים בהן, אך רשימה זו מתרכזת בעיקר בחברות גדולות יחסית ובתחומים כמו תחרותיות, אפשרויות מימון, משיכת משקיעים זרים ומקומיים, שוק, רגולוציה וכדומה ופחות בבעל העסק הקטן או הבינוני.

עסקים בישראל

כאשר מדובר על עסקים בישראל אז הכוונה שלנו היא עסקים קטנים ובינוניים, בישראל מאות אלפי עסקים מסוג זה והם מהווים חלק משמעותי בכלכלת ישראל וחוסנה. כמובן שעסקים אלו אינם מעסיקים אלפי עובדים או מציגים מחזורים של מיליארדי שקלים דוגמת חברות ענק כמו טבע ואינטל, אך במשותף מדובר על הכנסות רבות ותרומה אדירה לצריכה, לתעסוקה ולכלכלה כולה.בניין

עסקים קטנים ובינוניים יכולים להיות החל מחנות קטנה או אפילו אדם אחד שמספק שירות כלשהו ועד מפעל קטן שמגלגל מחזורים של 20 מיליון ש"ח בשנה, המגוון עצום מכל הבחינות וישנם כל הזמן עוד ועוד עסקים שנפתחים, וגם כאלו שלמרבה הצער לא מצליחים לשרוד ונסגרים.

מבחינת סיוע ועידוד של עסקים בישראל המדינה מפעילה למשל את הקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה וקרן דומה לעסקים בינוניים, קרנות אלו מעניקות סיוע מימוני בדמות ערבות גבוהה מאוד (עד 70%) להלוואות שמקבלים עסקים רלבנטיים ושמקבלים אישור מהבנקים המשתתפים בתכנית.

בנוסף המדינה מנהלת את הקרן לעולה העצמאי שמיועדת לסייע לעסקים שנפתחים על ידי עולים ועוד כמה תכניות וקרנות מימון או סיוע למגזר העסקים והיזמים.  אפשרות משמעותית לקבלת סיוע עבור בעלי עסקים קטנים ובינוניים הם מרכזי טיפוח יזמות שמפעיל משרד התמ"ת בכל רחבי הארץ – מט"י. מרכזים אלו מעניקים ייעוץ עסקי, הכשרות עסקיות, סיוע בקבלת הלוואות ועוד מגוון רחב של שירותים עסקיים שנועדו להעצים את בעלי העסקים בישראל.

בנוסף לקרנות מימון ממשלתיות פועלות בישראל כמה קרנות פילנתרופיות שמתקיימות מתרומות ומציעות סיוע בהלוואות אטרקטיביות, ערבות להלוואות וכדומה לעסקים בישראל – בין המרכזיות ניתן למנות את קרן קורת, קרן שמש, האגודה להלוואות ללא ריבית, קרן נתן ועוד.

הקמת עסק בישראל

אנשים רבים חולמים להיות בעלים של עסק משלהם, להגשים חלום ישן, לשפר את המצב הכלכלי או פשוט להיות הבוס של עצמך. ניהול עסק היא משימה מורכבת שמצריכה המון השקעה מצד היזם, אך מעבר לכך יש צורך ראשוני להקים את העסק מבחינה בירוקרטית ורשמית מול רשויות המדינה. הקמת עסק יכולה להתבצע לבד או בעזרת רואה חשבון / יועץ עסקי.

•    יש לבחור את שיטת התאגדות העסק – עוסק פטור ממע"מ, עוסק מורשה, שותפות או חברה בע"מ.
•    פתיחת תיק מע"מ (גם לעוסק פטור)
•    פתיחת תיק במס הכנסה
•    פתיחת תיק בביטוח לאומי
•    לחברות ושותפויות, רישום ברשם החברות והשותפויות
•    רוב העסקים צריכים קבלת אישור רישוי עסקים מהרשות המקומית שבתחומה הם פועלים
•    עסקים מסוימים זקוקים לרישיון מטעם משרד ממשלתי או גורם רשמי אחר מלבד רישוי עסקים (מסעדות למשל)
•    התחלת תפעול העסק, הנהלת חשבונות, תשלום משכורות וכדומה

שירותים שכל עסק צריך:

לאחר שהקמתם עסק או חברה עליכם להיעזר בשירותים מקצועיים:

שירותי הנהלת חשבונות – כל עסק חייב לנהל הנהלת חשבונות מסודרת – בין אם חד או דו צידית – הנהלת חשבונות זו נדרשת בהתאם להוראות ניהול ספרים וניהול תקין. ניתן לקחת מנהל חשבונות שכיר בתוך העסק או שירותי הנהלת חשבונות חיצונית

רואה חשבון – על מנת להגיש את הדוחות השנתיים עליכם לקחת רואה חשבון מוסמך

סוכן פנסיה – היום כל עסק חייב להפריש כספים בהתאם לחוק פניסה חובה – לפיכך כדאי שיהיה לכם סוכן פנסיוני אשר ינהל את הפרשות לעובדים.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.