פורקס

פורקסשוק הפורקס הוא שמו המקצועי של שוק המסחר הגלובלי במטבעות זרים, המונח פורקס נובע מחיבור וקיצור של השם הלועזי של מט"ח – Foreign Exchange = FOREX. השוק הזה פועל למעשה בכל העולם, במשך 24 שעות ביממה במשך 5 ימי מסחר וזהו השוק הפיננסי הגדול והנזיל ביותר בעולם עם היקפי מסחר של מעל 3 טריליון דולר ביום. 

מהותו הבסיסית של פורקס היא השקעה במט"ח, קניה ומכירה של צמדי מטבעות, כאשר השאיפה היא להרוויח כתוצאה מהתחזקותו או היחלשותו של מטבע אחד מול המטבע הנגדי לו בצמד.

מסחר פורקס – מגוון סוגי ואפשרויות מסחר

בגלל שמדובר על שוק כל כך גדול ונזיל שגם פועל בצורה גלובלית ובכל שעה אז הוא מכיל את כל סוגי ואפשרויות המסחר, ישנם סוחרי פורקס לטווח קצר מאוד של כמה דקות ושעות ויש כאלו שפועלים לטווחי זמן ארוכים יותר של כמה חודשים, ישנם סוחרי פורקס שדוגלים בשיטת הניתוח הטכני ויש את אלו שיעדיפו את הניתוח הפונדמנטאלי או כל שיטה אחרת שהם מוצאים כיעילה עבורם.

מסחר פורקס נחשב תנודתי מאוד ובעל רמת סיכון גבוהה יחסית למכשירים פיננסיים אחרים והוא מחייב ידע, מיומנות וניסיון (של הפסדים ורווחים) על מנת להצליח ולגרוף רווחים נאים לאורך זמן. המסחר וההצלחה במסחר פורקס לא מחייבת ידע קודם או הכשרה כלכלית מסוימת, כל אחד יכול ללמוד את רזי התחום ולהיות סוחר מוצלח באמצעות קורסי פורקס או בעזרת לימוד עצמי.

כיצד מסחר פורקס מתבצע באופן בסיסי

פורקס הוא אחד התחומים הפיננסיים היחידים שמאפשרים להרוויח גם במצבים של שוק יורד. לא חייבים שערכו של המטבע הרלבנטי לעסקה יעלה אלא ניתן גם לבצע עסקה שצופה פיחות בערכו.

עסקת פורקס (נקראת גם פוזיציה) מתבצעת בצמד מטבעות כלשהו (למשל אירו/דולר, דולר/ין יפני וכדומה) כאשר המטבע שמופיע ראשון בצמד הוא מטבע הבסיס (החזק יותר) והשני בצמד הוא המטבע הנגדי, אם הסוחר צופה התחזקות של מטבע הבסיס מול מטבע הנגד אז הוא מבצע עסקת קניה שלו – קונה אירו מול דולר – ואם הוא צופה ירידה בערכו הוא מבצע עסקת מכירה – מוכר אירו מול דולר. העסקה רווחית אם אכן השוק זז לכיוון שצפה הסוחר, בין אם מדובר על ירידה או עליה והרווח הוא כתוצאה מההפרש בין השער ההתחלתי לשער הסיום.

עסקת קניה נקראת בשפה מקצועית עסקת לונג (LONG) או BUY ועסקת מכירה נקראת שורט (SHORT) או SELL. הרווחים במסחר פורקס הם בעלי פוטנציאל גדול בעיקר הודות למינוף שמעניקים חברות המסחר.

כוחו של המינוף במסחר פורקס

חברות המסחר כיום שפועלות בעיקר על רשת האינטרנט מציעות מינוף גבוה מאוד לסוחרים, מינוף שיכול להגיע גם עד היקף של 1:400 (400 למסחר על כל 1 הפקדה אמיתית). מינוף זה נועד לתת למשקיע לסחור עם הרבה יותר כסף מאשר מה שהפקיד בהתחלה – הסיכון הוא רק על סכום ההפקדה, זאת מכיוון שהשינויים בשערי המטבעות הם באחוזים קטנים ובעזרת מינוף פורקס כל שינוי יכול להיות בעל משמעות כלכלית אדירה.

כמובן שאותו מינוף הוא גם מקור לסיכון כי כל תנודה נגד הסוחר יכולה למחוק לו את העסקה באותה מהירות.

מה צריך על מנת לסחור פורקס

למעשה לא צריך דבר מלבד רצון ללמוד, מחשב וחיבור לאינטרנט. מסחר פורקס מתבצע ברובו כיום בעזרת חברות מסחר אינטרנטיות שמציעות תוכנות פורקס (פלטפורמות) מתקדמות שפועלות בצורה מקוונת. צריך לפתוח חשבון, להפקיד אליו כספים ולהתחיל לסחור מהמחשב מכל מקום בעולם. ישנה אפשרות חשובה, שרצוי להשתמש בה, של מסחר על חשבון פורקס דמו – מסחר אמיתי אך עם כסף וירטואלי.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915