פירוק חברות

פירוק חברותפירוק חברות הוא בעצם ההליך הרשמי בו יכולות חברות לסיים את דרכן ולחדול את פעילותן. בניגוד לפשיטת רגל המתארת הליך בו אדם פרטי אינו מסוגל לשלם את חובותיו, פירוק חברות הוא הליך המיועד רק עבור חברות בע"מ ועשוי להתרחש גם ביוזמת בעלי מניות החברה עצמם.

מה מוביל לפירוק חברה?

ההליך מפרק את הקשר בין השותפים והמשקיעים בחברה ולמעשה מביא לסוף הפעילות העסקית של אותה חברה. יתכנו סיבות שונות למגוון גורמים לפעול למען הליך של פירוק החברה, אמנם במקרים רבים מדובר בחברות שונות המגיעות לחדלת פירעון ועושות, אולם, גם חברות שאינן נמצאות במצב כלכלי קשה יכולות לבצע פירוק מסיבות אחרות, למשל חילוקי דעות בין בעלי המניות השונים המביאים לקשיים בהמשך ניהולה התקין של החברה.

למרות שברוב המקרים הליך פירוק חברות עשוי להיות תהליך קשה הכרוך בחוסר להמשיך את קיום החברה, חשוב לזכור כי הליך פירוק חברות מרצון עשוי להיות גם במקרים בהם החברה עדיין מתפקדת, אך מוצאת שהמשך פעילותה אינו צפוי להיות רווחי ולכן היא יכולה לבחור במיזוג אם חברות אחרות, או בפירוק. במקרים של חילוקי דעות בין בעלי המניות השונות, עשוי להיווצר מצב בו חלק מאנשי הדירקטוריון או בעלי המניות מבקשים לממש את אחזקותיהם בחברה לעומת אחרים שמעדיפים להמשיך את פעילותה העצמאית של החברה.

כיצד מבצעים פירוק של חברה?

מאחר שהליך פירוק החברות מיועד עבור חברות בע"מ בלבד, מדובר בסיפור לא פשוט המחייב הגשת בקשה לבית המשפט המחוזי המהווה סמכות יחידה ובלעדית בישראל על מנת להוציא הוראת פירוק. בנוסף 14 יום לפני מועד הדיון לפירוק החברה מחויב מגיש הבקשה לפרסם בעיתונות היומית בישראל ובה הודעה על קיומו של הדיון. את הבקשה לפירוק החברה יכול להגיש כמעט כל אחד, נושנים, בעלי חוב, כולל עובדים של החברה, בעלי המניות או אפילו רשם החברות. בטרם אישור הבקשה מקבלים כל בעלי העניין בחרה אפשרות להתייצב מול בית המשפט בטרם יודיע על החלטתו. הרחבה בנושא האפשרויות באתר http://www.liquidation.org.il/

הוצאת צו פירוק ומינוי כונס נכסים

בית המשפט רשאי לסרב להוציא צו לפירוק החברה, אולם במידה והוא מחליט להוציא צו כזה, משמעותו הפסקת פעילות החברה ומינוי כונס נכסים. עובדי החברה מפוטרים וכונס הנכסים הוא האחראי למכירת מנכסיה של החברה וסילוק כמות גדולה ככל הניתן מחובותיה. על מנת לבצע את תפקידו כראוי על כונס הנכסים לבצע את מכירת הנכסים, במקרים שונים, במהירות האפשרית על מנת להשיג להם את הערך המקסימאלי.

המפרק

תפקידו של המפרק משמעותי מאוד עבור בעלי מניות החברה ועבור הנושים השונים, לאחר שמבצע המפרק את עבודתו ובוחן לעומק את מצב החברה ואת שווי הנכסים והחובות שלה, הוא קובע את סדר העדיפויות של החזרת החובות לנושים ומנסה להגיע איתם להסדר. לא תמיד מצליח המפרק להגיע להסכמה עם בעלי החובות השונים. כמובן שאת הליך הפירוק יש לבצע בעזרת יועץ משפטי המכיר את התחום ויש לו ניסיון בהליכי פירוק חברות.

סוגי פירוק חברות

החוק הישראלי מחלק את סוגי פירוק החברות לשלושה סוגים: פירוק מרצון עליו מחליטים בעלי המניות או בעלי החברה, פירוק בהוראת בית המשפט ופירוק בפיקוח בית המשפט.

פירוק של חברה מרצו נעשה מתוך יוזמה של בעלי המניות בחברה או במקרה אחר על ידי נושי החברה. הפירוק מרצון מתבצע במרבית המקרים מתוך הנחת המוצא שהחברה אינה נמצאת בחדלת פירעון וכי אין מדובר בפירוק מתוך חוסר יכולת להחזיר חובות.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.