פריטת צ'קים

פריטת צ'קיםנהוג לקרוא לכך ניכיון שיקים, אך גם פריטת צ'קים מתארת במדויק את השירות, אם כי מדובר בהגדרה מעט יותר רחבה עם מאפיינים מעט שונים מניכיון צ'קים קלאסי. אז מהו בדיוק שירות פריטת צ'קים? למי הוא מיועד? האם הוא מתאים אך ורק לצ'קים דחויים? האם ניתן לפרוט גם צ'קים שיש עליהם קרוס? בשורות הבאות נענה על כל השאלות הללו ונסביר לכם מה עליכם לעשות כדי לפרוט כל צ'ק שתרצו עוד היום.

 

מה זה אומר לפרוט צ'ק?

צ'ק הוא למעשה מסמך משפטי, מעין חוזה שסוגרים ביניהם נותן הצ'ק ומקבל הצ'ק. החוזה הזה אומר כך: אני, נותן הצ'ק, מאשר לבנק שלי למסור למקבל הצ'ק את סכום הכסף המצוין על גבי הצ'ק בתאריך המצוין על גבי הצ'ק לכל המוקדם. מקבל הצ'ק יכול בכל רגע נתון להפקיד את הצ'ק הזה בחשבון הבנק שלו וכעבור יום עד מספר ימים, יופיע סכום הכסף ביתרת החשבון בבנק. לחילופין, יכול מקבל הצ'ק להגיע לבנק, למסור את הצ'ק לבנק ולקבל תמורתו כסף מזומן ביד ומיד. פעולה זו נקראת פריטת צ'קים שמאפשרת לכם לקבל את סכום הכסף המצוין על הצ'ק בכסף מזומן ביד ומיד וזאת בניגוד להפקדת צ'קים שמאפשרת הפקדה של הכסף בחשבון הבנק שלכם.

מה הבעיה לפרוט צ'ק?

ובכן, לא תמיד ישנה בעיה, אבל במרבית המקרים דווקא יש. הבעיה המרכזית עם פריטת צ'קים היא הקרוס. הקרוס הם אותם שני קווים אלכסוניים המופיעים בחלקו העליון של הצ'ק והמשמעות שלו היא שנותן הצ'ק לא מאשר לפרוט את הצ'ק אלא רק להפקיד אותו בבנק. זאת ועוד, נותן הצ'ק יכול להוסיף בין שני הקווים הללו את הכיתוב "למוטב בלבד" וזה אומר שלא רק שלא ניתן לפרוט את הצ'ק אלא רק להפקיד אותו, אלא שרק האדם ששמו כתוב על גבי הצ'ק יוכל לבצע הפקדה כזאת. למרבית האנשים, מדובר לכאורה בזוטות וזה לא כל כך משנה להם אם הם מפקידים את הכסף ומושכים את הכסף מהבנק או פורטים את הצ'ק, אך ישנם אנשים רבים שפשוט לא יכולים להפקיד את הצ'ק. כך למשל, אנשים שמוגדרים כלקוחות מוגבלים או שישנם הליכי הוצאה לפועל נגדם ולכן הם אינם מורשים בהחזקת חשבון בנק. אנשים אלה לא יוכלו לעשות דבר עם צ'ק שניתן להפקדה בלבד, והדרך היחידה שלהם לראות את הכסף היא באמצעות פריטת צ'קים.

 

מהו שירות פריטת צ'קיםאז מהו שירות פריטת צ'קים?

ובכן, בישראל פועלים מאות גורמים מקצועיים המאפשרים לכם לפרוט כל צ'ק שיש בידיכם. גורמים אלה מאפשרים לכם לא רק לפרוט צ'ק שיש עליו קרוס, אלא גם לפרוט אותו היום גם אם הוא דחוי למועד מאוחר יותר. איך זה קורה? פשוט מאוד, הם גובים מכם על כך ריבית. פריטת צ'קים או ניכיון צ'קים הוא שירות שבו אתם מוסרים צ'ק דחוי ומקבלים בתמורה כסף מזומן שווה ערך לסכום הנקוב על גבי הצ'ק בהפחתה של הריבית עבור השירות. ריבית זו נקבעת בהתאם לגובה הסכום המופיע על הצ'ק ובהתאם לתקופה שבין מועד הניכיון ובין מועד הפירעון של הצ'ק.

יחד עם זאת, פריטת צ'קים הוא שירות קצת יותר רחב, שכן הוא יכול להידרש גם עבור צ'קים במזומן. במקרה זה, לא תצטרכו לשלם ריבית אבל בהחלט תשלמו עמלה עבור השירות. עמלה זו משקפת את עלות השירות עצמו, כמו גם את הסיכון שלוקח על עצמו הגורם המנכה בכך שהוא מוסר לכם כסף מזומן ובתמורה מקבל רק מסמך שמבטיח לו שיקבל את הכסף חזרה לכשיפקיד אותו בבנק. במקרה של ניכיון שיקים ולא רק פריטת שיקים, כלומר ניכיון מזומן של שיק דחוי, בנוסף לעמלה הבסיסית יהיה עליכם לשלם גם ריבית שנובעת כאמור, ישירות מסכום הצ'ק ומועד הפירעון שלו.

היכן ניתן לבצע את הפריטה?

בניגוד לשירות ניכיון צ'קים, שירות פריטת צ'קים מוצע היום על ידי שורה ארוכה של גורמים ובמקרים מסוימים ניתן לפרוט צ'ק גם בתחנת הדלק הסמוכה לביתכם. יחד עם זאת, אם לא מדובר באירוע חד פעמי ואם אתם צפויים להזדקק לשירות זה על בסיס קבוע לטווח הזמן הנראה לעין, אתם בהחלט רוצים לבצע השוואת מחירים ולבדוק מהו גובה העמלות שגובה מכם ספק השירות ומהו גובה הריבית שהוא דורש על ניכיון צ'קים דחויים. אתם צפויים לגלות שהפערים בין הספקים השונים יכולים להיות משמעותיים מאוד וכאשר מדובר בצ'קים בסכומים גבוהים, פערים אלה יכולים להסתכם במאות ואלפי שקלים ובטווח הארוך גם ביותר מכך.

כמו כן, זה לא סוד שבתחום זה פועלים גורמים מן השוק האפור. גורמים אלה יודעים לספק את השירות כמו כל אחד אחר ויחד עם זאת, במצבים בהם נוצרת בעיה, למשל כאשר השיק שמסרתם להם אינו מכובד על ידי הבנק, יכולות להיווצר אי נעימויות שאתם לא רוצים להיקלע אליהן. על כן, אתם בהחלט רוצים לבחור היטב את המקום בו אתם מבצעים פריטת צ'קים, במיוחד אם אתם זקוקים לשירות זה על בסיס קבוע. בתי עסק רבים, משתמשים בשירות פריטת צ'קים וניכיון צ'קים על בסיס קבוע וסוגרים הסכם שירות שמקבע שיעור ריבית ועמלות נמוכות יחסית בתמורה להתחייבות לביצוע ניכיון ופריטה של כל הצ'קים של העסק אצל אותו גורם.

בשורה התחתונה, לא משנה מאיזו סיבה, אם אתם צריכים לפרוט צ'ק שקיבלתם ואין לכם את האפשרות לפרוט אותו בבנק, לפרוט אותו עכשיו או לפרוט אותו בכלל, ישנם גורמים מקצועיים פרטיים חוץ בנקאיים, שיציעו לכם בדיוק את האפשרות הזאת ובדרך כלל בתמורה לעמלות סבירות מאוד שלא תפגענה בצורה משמעותית בתמורה שאתם מצפים לה מהצ'ק. 

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.