פריטת שיקים

שיק הוא מסמך משפטי המאפשר למחזיק בו לקבל את הסכום הנקוב עליו מהבנק שבו מתנהל החשבון של האדם שנתן אותו. העניין הוא, שאת הסכום הזה לא תמיד אפשר לקבל כאן ועכשיו ולא תמיד אפשר לקבל אותו בצורת כסף מזומן. אם יש בידיכם שיק, לא משנה האם הוא שיק מזומן או דחוי ולא משנה אם הוא מוגבל להפקדה בלבד או מאפשר גם פריטה ואתם זקוקים לסכום השיק במזומן כאן ועכשיו, שירות פריטת שיקים הקרוי גם ניכיון שיקים יכול לספק לכם את הפתרון הנדרש.

פריטת שיקים

שיק – מהו?

לפני שנסביר על השירות עצמו, בואו נבין תחילה מהו שיק בהגדרה המשפטית שלו. שיק הוא למעשה מסמך משפטי כמו חוזה או הסכם. בהסכם הזה כתוב שבעל החשבון מרשה לבנק שלו למסור לאדם שמחזיק בהסכם את סכום הכסף שמצוין על גבי ההסכם ובתאריך המצוין על גבי ההסכם לכל המוקדם. כדי להפוך את המסמך המשפטי הזה לכסף, יכול האדם המחזיק בו לבצע שתי פעולות עיקריות: להפקיד את השיק בחשבון הבנק שלו עצמו והבנק שלו ידאג לפדות את השיק מול הבנק של מוסר השיק ולהפקיד את הסכום בחשבון הבנק של המחזיק בשיק. אפשרות נוספת היא להגיע לבנק של נותן השיק או לבנק שלו עצמו ולפרוט את השיק, כלומר למסור את השיק בדלפק ולקבל תמורתו כסף מזומן ביד ומיד.

האופציה הראשונה היא האופציה השכיחה ביותר להתנהלות עם שיקים, אבל מה קורה אם אתם צריכים את הכסף עכשיו? ובכן, כל עוד השיק לא מסומן בקרוס שמגביל את השימוש בו להפקדה בלבד ולא לפריטה תוכלו לגשת לבנק ולבצע פריטת שיקים, אלא שפה נכנס אתגר נוסף: תאריך השיק. חלק ניכר מן השיקים הנרשמים בכל יום ברחבי ישראל הם למעשה שיקים דחויים, כלומר שיקים שמועד הפירעון שלהם הוא מועד עתידי ולא המועד בו נכתב השיק. במקרים אלה, לא תוכלו לגשת לבנק ולפרוט את השיק עד שיגיע אותו מועד פירעון. עד אז אתם מחזיקים בידיכם מסמך משפטי שהוא הבטחה לקבלת סכום של כסף בעתיד, אבל לא כסף בפועל.

שירות פריטת שיקים – מהו?

כעת, אחרי שהבנו את ההגדרה המשפטית של שיק, ניתן להסביר גם מהו שירות פריטת שיקים או ניכיון שיקים. שירות זה מאפשר לכם למסור את השיק ולקבל תמורתו סכום כסף במזומן, ללא קשר לשאלה מהו מועד הפירעון של השיק או האם השיק מיועד להפקדה בלבד (מסומן בקרוס). איך זה? ובכן, שירות ניכיון שיקים הוא בעצם שירות אשראי לכל דבר ועניין, ממש כמו הלוואה שאתם לוקחים בבנק. בהלוואה הזאת, אתם מקבלים למעשה את הסכום הנקוב על השיק במזומן ומתחייבים להחזיר אותו באמצעות פירעון השיק שאתם מוסרים במועד העתידי שרשום על השיק – ממש כמו הלוואה. ואכן, כמו בכל הלוואה, גם בהלוואה הזאת נגבית מכם ריבית וזוהי למעשה מעין עמלה שנגבית מכם עבור השירות.

הריבית נקבעת על פי הסכום הנקוב של השיק שהוא למעשה גובה ההלוואה ועל פי מועד הפירעון המצוין עליו, שהוא למעשה מועד פירעון ההלוואה. אתם למעשה מחזיקים כבר עכשיו בכסף מזומן כשאת ההבטחה לכסף עתידי, העברתם לידיו של הגורם המנכה, שבתמורה לכך גובה מכם את הריבית על פי התנאים של השיק. מן הסתם, שיעור הריבית יכול להשתנות מאוד בין ספק שירות פריטת שיקים אחד למשנהו וזאת סיבה מספיק טובה לבצע השוואת מחירים בין ספקי השירות הפועלים באזורכם.

 

למי זה מתאים?

שירות פריטת שיקים מתאים לכל אדם שמעוניין להחליף שיק דחוי בכסף מזומן כאן ועכשיו ומוכן גם להיפרד מהריבית הכרוכה במהלך זה. אנשים פרטיים יכולים כמובן להיעזר בשירות זה בכל עת ובכל תנאי, אבל עיקר הלקוחות של שירות זה הם לקוחות עסקיים. עסקים רבים בישראל פועלים תחת עומס המשקל של מודל התשלומים שוטף פלוס. עסקים אלה מחזיקים בכספת עשרות שיקים דחויים עבור שירותים ומוצרים שסיפקו כבר מזמן. במצב זה נוצר בעסק תזרים מזומנים שלילי, שיכול לעיתים להביא את העסק לקריסה. אם זה בדיוק מה שאתם מרגישים בעסק שלכם, תוכלו להיעזר בשירות של פריטת שיקים בכדי להפוך את השיקים הדחויים בכספת שלכם לכסף מזומן כאן ועכשיו, כסף שיזרים חמצן לעסק.

אחרי שאמרנו את זה, שירות פריטת שיקים הוא לא מותרות. עדיין מדובר בשירות שכרוך בריבית, לעיתים לא פשוטה, ובמיוחד כאשר מדובר בעסקים הפועלים על מתח רווחים נמוך או בינוני, כל אחוז שנגרע מהכנסות העסק יכול להפוך עסקה רווחית לעסקה מפסידה. על כן, כל שיק שאתם רוצים לפרוט במסגרת השירות של ניכיון שיקים צריך להיבדק על ידיכם לעומק על מנת להבין עד כמה המהלך נחוץ לכם. ישנם בתי עסק שמצויים במצב כל כך קשה על בסיס קבוע, עד שהם מעבירים כבר את כל השיקים הדחויים שלהם לניכיון באופן אוטומטי ודואגים לגלם את עלות הניכיון בתמחור שלהם מול לקוחותיהם.

בשורה התחתונה, אין פה פתרון קל: זה או שאתם מחזיקים את השיק עד מועד הפירעון שלו ובינתיים מסתדרים ללא הכסף, או שאתם מקבלים את הכסף כאן ועכשיו ובתמורה לכך משלמים את הריבית הנדרשת ממש כמו ריבית על הלוואה בסכום השיק. ישנם בתי עסק שעבורם אין שאלה וכל שיק שהם מקבלים יגיע לניכיון באופן מיידי. עסקים אחרים לא זקוקים כלל לשירות זה ועסקים אחרים אמורים לשקול את הדברים, כל שיק לגופו, במטרה להבטיח את האיזון בין הצורך בתזרים מזומנים חיובי מחד ובין הצורך בשימור רמת רווחיות גבוהה שאינה נפגעת מגריעת אחוזי ריבית רק כדי לקבל את הכסף שמגיע להם כאן ועכשיו. 

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.