פרילנסרים ברשת

פרילנסרים ברשתהטכנולוגיות המתפתחות ברשת האינטרנט, ועליית הפופולריות של מסחר באינטרנט הובילו בשנים האחרונות להופעתן של זירות פרילנסרים ברשת. אלו הם אתרים בהם עצמאים נותני שירותים מתמודדים במכרזים על עבודות המוצעות להם ע"י בעלי עסקים וחברות שונות. שירותי תשלום מקוונים דוגמת PayPal מקילים על העברת הכספים בין הלקוח למעסיק.

אתרים אלה מקנים יתרונות רבים לשני הצדדים, הפרילנסר ומזמין העבודה. הפרילנסר, שנאלץ עד להופעת הטכנולוגיה הזו לשווק את עצמו באופן תמידי ובמגוון ערוצי שיווק על מנת להשיג זרם לקוחות שוטף, נהנה מהפלטפורמה המקשרת אותו לעשרות ומאות מכרזים שונים בכל תחום עיסוק אפשרי. המעסיק, מזמין העבודה, נהנה מכך שאנשי המקצוע מתחרים על הפרויקטים שלו, ומסיבה זו הוא יכול להיות סמוך ובטוח שהצעות המחיר שיקבל יהיו תחרותיות.

בכל אתרי האאוטסורסינג והפרילנס נעשה שימוש נרחב במערכת של תגובות ומשובים. לקוחות מרוצים או מאוכזבים מתבקשים (לעתים אף נכפה עליהם) לדרג את איש המקצוע שנתן להם שירות ולכתוב עליו כמה מילים. התוצאה היא יצירה ושימוש במוניטין על מנת להעריך את איש המקצוע.

XPlace

XPlace היא זירת המסחר המובילה בישראל, עם עסקאות בגובה כ-5 מיליון ₪ המתבצעות באתר בכל חודש ועשרות אנשי מקצוע זמינים בכל עת. מלבד התנועה הרבה (שמשמעותה היא אמנם יותר תחרות עבור הפרילנסרים, אך גם יותר פרויקטים להתחרות עליהם וזירת מסחר שוקקת ופעילה, XPlace מצוייד בטכנולוגיות האינטרנט החדישות ביותר, והגלישה באתר מהירה וידידותית למשתמש.

מבחינת מחירים, XPlace כמו רוב האתרים בתחום גובה דמי שימוש מאנשי המקצוע המציעים את שירותיהם לפרויקטים באתר. דמי השימוש נעים בין 25 ₪ לפרוייקט יחיד, 79 ₪ לחודש של השתתפות בפרויקטים ללא הגבלה, ו-50 ₪ בחודש עבור מנוי לשנה באתר.

XPX

XPX היא זירת מסחר חדשה ומקומית הפועלת על מערכת שפותחה ע"י חברת ILance. האתר מייעד את עצמו לזירת מסחר בתחומי טכנולוגיית אינטרנט ועיצוב. גם כאן המודל העסקי כולל גביית תשלום אך ורק מהפרילנסרים, ופרסום פרויקטים מתבצע בחינם.

אנשי מקצוע הנרשמים באתר יכולים ליצור לעצמם תיק עבודות אישי ולפרסם בו דוגמאות לעבודות שלהם. באתר ישנה גם מערכת הודעות חכמה וכלי משוב חכמים. עם זאת, יש בו פעילות מועטה בלבד, פרויקטים ספורים בכל שבוע נתון, דבר שעשוי להוות יתרון עבור מפרסמים אך חיסרון גדול עבור אנשי מקצוע המעוניינים בזרם קבוע של לקוחות.

המודל העסקי של האתר הוא גביית עמלה באחוזים מהתשלום המועבר לנותני השירות.

Bizreef

Bizreef היא פלטפורמה רב-לאומית של פרילנסרים ואנשי מקצוע. לאתר יש יתרון אחד גדול על פני שני המתחרים האחרים, והוא היכולת של אנשי מקצוע ישראלים להציע את שירותיהם לגורמים בחו"ל באמצעות האתר ע"י יצירת פרופיל באנגלית.

המודל העסקי של האתר כולל גבייה של סכום מסויים מהעסקאות המתבצעות דרכו. בדרך כלל מדובר בעמלה של 7-9% מגובה העסקה. בנוסף, האתר מציע לפרילנסים כלים לקידום עצמי.

Freelancerim

פרילנסרים היא זירת מסחר חדשה נוספת בעלת טכנולוגיה מבטיחה וידידותית. זרם המבקרים באתר נמוך, אך מתפרסם בו לפחות פרוייקט אחד ביום.

השירות לפרילנס כולל בניית תיק עבודות בחינם והשתתפות ללא הגבלה בפרויקטים ומכרזים. השירות לבעל עסק או מעסיק הוא סטנדרטי וכולל פרסום בחינם של פרויקטים ועבודות לעצמאים ולמיקור חוץ.

יתרון קטן של האתר הוא שילובו של לוח דרושים ומחפשי עבודה בו מציעים לאנשי המקצוע עבודות קבועות ולא רק פרויקטים חד פעמיים. מחפשי עבודה פרילנסרים יכולים להשתמש בלוח על מנת להציע את שירותיהם באופן אקטיבי ולחכות שמעסיקים פוטנציאלים ייצרו איתם קשר.

מציאת איש מקצועכיצד מחושבת הריבית בניכיון שיקים בבנק

ניתן לומר שרשת האינטרנט חוללה מהפכה בעולם התעסוקה, במיוחד בכל הקשור למיקור חוץ והעסקת פרילנסרים לעבודות חד פעמיות. הקשיים שהיו בעבר: מציאת לקוחות, השוואת מחירים והשגת עסקה הוגנת, הכרת המוניטין של איש המקצוע ושמיעת חוות דעת עליו, נעלמו כאילו לא היו. כיום ניתן להעסיק איש מקצוע אחרי שבחנו את תיק העבודות שלו, קראנו את הביקורות עליו, ואחרי שהוא התמודד במכרז והגיש לנו הצעת מחיר אטרקטיבית בהתאם לתקציב שפרסמנו מראש.

יתרון נוסף של השימוש בפלטפורמות הוא השימוש באתרים לשמירת הכסף באיזור ביניים בין נותן השירות למעסיק. המעסיק משחרר את הכסף, אך רק מחצית הדרך, ואיש המקצוע יקבל אותו רק לאחר שהעבודה בוצעה לשביעות רצונו של המעסיק. במקרה של מחלוקת האתר משמש כגוף בורר ומתווך בין הצדדים.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.