פריסת שיקים

פריסת שיקיםתשלום בשיקים (או צ'קים) היא כמובן שיטה נפוצה ומקובלת מאוד בישראל ובעולם כולו, למרות שמדובר על אמצעי תשלום שעלול להיות בעייתי אם אין היכרות וקשר ישיר בין כותב השיק למקבלו שאמור לפדות אותו בבנק.

שיקים הם עדיין שיטה נפוצה מאוד לסוגי עסקאות רבות, גם במגזר הפרטי וגם במגזר העסקי. פריסת שיקים היא למעשה שיטה של ביצוע תשלום על עסקה כלשהי על ידי חלוקה לכמה תשלומים, בדומה לפריסה לתשלומים בעסקאות כרטיס אשראי.

ביצוע בפועל של פריסת שיקיםניכיון צ'קים דחויים

למעשה, פריסת שיקים היא פעולה מאוד דומה לחלוקה לתשלומים בכרטיס אשראי, אלא שבמקרה זה מדובר על תהליך ידני ולא על הוראה ממוחשבת לחברת האשראי לחייב עסקה אחת על פני כמה חודשים.

אדם או בעל עסק שמבקש לשלם באמצעות פריסת שיקים פשוט רושם כמה שיקים על פי חלוקה מוסכמת כלשהי של סך כל סכום העסקה הרלבנטית ולפי תאריכי פירעון עתידיים מוסכמים – לרוב כל חודש מן הסתם. אלו למעשה שיקים דחויים שמקבלם יכול לפדותם בתאריכים הקבועים או מראש בעזרת שיטות שיפורטו בהמשך.

לעיתים ניתן להוסיף לתשלום באמצעות פריסת שיקים ריבית כלשהי או עמלות על תשלום מאוחר. ברוב המקרים מדובר על חלוקה כלשהי של כל סכום העסקה לכמה תשלומים שווים כאשר התוספת היא חישוב כלשהו של ערך הכסף או עלות ההמתנה בקבלת התשלום.

פריסת שיקים – שני צדדי המטבע

לשיטה של פריסת שיקים יש שני צדדים, לעיתים השיטה יכולה להיות בעייתית ולהקשות על תפעול העסק ולעיתים פריסת שיקים יכולה להיות שיטה נוחה עבור בעל עסק לדחות הוצאות גדולות ולפרוס אותן לאורך תקופה. הכוונה בכך היא שבמקרים רבים בעל עסק מקבל תשלום מלקוחות באמצעות פריסת שיקים ולעיתים הוא משלם לספקים ושאר נותני שירותים באמצעות פריסת התשלומים וחלוקתם לכמה שיקים שונים.

כמובן שכל בעל עסק היה מעדיף מצב אידיאלי עבורו שבו הוא מקבל תשלומים מלקוחות במזומן או באופן מיידי אחר ואילו הוא עצמו היה יכול לשלם לספקיו ונותני השירותים שלו בכמה תשלומים ובעזרת פריסת שיקים או כל שיטת פריסה אחרת.

מצב זה הוא אידיאלי כי כך הוא מקבל הכנסה שוטפת גבוהה לעומת פריסת ההוצאות ואפילו אפשרות להרוויח ריבית בבנק על ההפרשים. את השיטות להתמודד עם פריסת שיקים מבחינת בעל העסק נסקור מיד.

פירעון מוקדם של שיקים פרוסים באמצעות הבנקניכיון שיקים שאלות ותשובות

כל הבנקים מציעים כיום שירות שנקרא נכיון שיקים דחויים. השירות נועד לתת מענה למקרי פריסת שיקים או כל תשלום בשיקים דחויים. הבנק לרוב מוכן לבצע פירעון מוקדם של מקסימום 6 שיקים דחויים, ורק אם לא מוטבעת עליהם ההגבלה של "למוטב בלבד".

כמו כן, פירעון מוקדם של פריסת שיקים דרך הבנק מאפשר קבלה של כ-70% מערך השיק בלבד. הגבלת כמות השיקים והעובדה שבעל העסק מקבל למעשה רק חלק מהתשלום מהווים חיסרון שלעיתים יכול להיות משמעותי.

נכיון שיקים מוקדם במסלקה פרטית

יש דרך נוספת להתמודד עם פריסת שיקים, חברות פרטיות שמציעות שירותי מסלקת שיקים. זהו למעשה שירות נכיון שיקים בעל תנאים עדיפים על הבנקים. כמות השיקים שסופקו בשיטת פריסת שיקים ושניתנים לפירעון מוקדם הם לרוב 12, אפשר לפדות גם שיקים עם הגבלת "למוטב בלבד" ובעל העסק מקבל את מלוא סכום השיק בניכוי עמלות וריבית.

שיטה זו מקלה מאוד על בעיות של פריסת שיקים, מאפשרת לקבל מימון כמעט מלא של העסקה בלי מסגרת אשראי בנקאית וכולל ביטוח (של 50% מהערך) על שיקים שבסופו של דבר יתבררו כבלתי מכוסים.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915