צ'קים דחויים

צ'קים דחוייםצ'ק דחוי הוא סוג של צ'ק שנכתב אך טרם נפדה. זהו צ'ק שניתן לפדות במועד מאוחר יותר, כאשר במקביל ניתן להפקידו אצל חברות פרטיות ולקבל מזומן כנגדו. בואו נדבר על צ'קים דחויים ועל האופן שבו הם יכולים לשפר את תזרים המזומנים בעסק. 

צ'ק דחוי מאפשר לאדם לרשום צ'ק על הסכום שהוא צריך ולהפקידו בחשבונו, אך לא יהיה ניתן לפדות את הצ'ק עד למועד עתידי כלשהוא. צ'ק דחוי מאפשר לאדם לשלוט מתי הכסף יהיה זמין לשימוש, כמו גם להימנע מלהיכנס לחובות אם אין לו מספיק מזומן בהישג יד. כאשר בית עסק מקבל צ'ק דחוי, יש באפשרותו להחליט בין 2 דרכי פעולה אופציונאליות: 1) להמתין עד התאריך שבו ניתן לפדות את הצ'ק. 2) להפקיד את הצ'ק אצל חברה פרטית ולקבל מזומן כנגדו. 

את מי משמשים צ'קים דחויים?

צ'קים דחויים משמשים לעתים קרובות אנשים שיש להם הכנסה לא סדירה, אך לא רק. הצ'קים הדחויים משמשים גם אנשים שרוצים לשלם חשבונות מבלי לרוקן את החסכונות או לפגוע בתקרת האשראי שלהם.

בתוך כך, הצ'קים משמשים למגוון מטרות. הם משמשים לעתים קרובות כאמצעי תשלום או יכולים לשמש כבטוחה להבטחת הלוואות. אם יש לכם צ'ק דחוי שניתן לכם, חשוב לוודא שמי שהנפיק אותו לא עתיד לפשוט רגל.  אם מנפיקי הצ'ק הדחוי יפשטו רגל, הכסף עלול ללכת לאיבוד. במובן זה, הצ'קים משמשים ממגוון סיבות. הם יכולים לשמש כאמצעי תשלום, והם יכולים לשמש גם כדי להבטיח שאנשים ישלמו את חובותיהם בזמן.

כיצד צ'קים דחויים שימושיים לעסקים?

שיקים דחויים שימושיים מאוד לעסקים מכיוון שהם מאפשרים להם לקבל תשלום מבלי שללקוחותיהם יהיה מזומן בהישג יד. זו הסיבה שעסקים רבים משתמשים בהם כאמצעי תשלום, מה שמאפשר להגדיל את מחזורי ההכנסה של בית העסק. כמו כן, צ'ק דחוי מאפשר לעסקים לשלם לספקים של סחורות במועד דחוי. 

באופן פעולה זה, בעל העסק יקבל את הסחורה שלו, יתחיל למכור ורק לאחר מכן הצ'ק ייפדה. זה מאפשר לבעלי עסקים לקבל סחורה שטרם שולמה, למכור אותה ולצמצם פערים בין הכנסות להוצאות בבית העסק. במובן זה, צ'קים דחויים עשויים להיות ממש "חבל הצלה" עבור עסקים רבים ושונים. 

היכן עוד משמשים צ'קים דחויים ולאילו מטרות 

הצ'קים משמשים לרוב בעולם העסקים, אך יכולים לשמש גם בפיננסים אישיים ובענפים אחרים. הצ'קים יכולים לשמש לתשלום חשבונות, לשלם חוב, או אפילו כהשקעה. במובן זה של הדברים, אפשר להגיד שצ'ק דחוי הוא סוג של "מכשיר פיננסי" או "כלי פיננסי" המאפשר לחברה לשלם  לאחר שהיא מבצעת אי אלו פעולות עסקיות. 

הצ'קים גם משמשים בתעשיות אחרות, כגון בנייה ונדל"ן. הם מאפשרים לחברות לדחות את התשלומים למועד מסוים, לרוב כאשר החברה כבר קיבלה תשלום עבור השירותים שסופקו או סחורה שנמכרה. לרוב, צ'קים דחויים הם דרך פופולרית לנהל הכנסות מול הוצאות, במיוחד מכיוון שהם מאפשרים לדחות את תשלום החשבונות למועד מאוחר יותר.

הפקדת צ'ק דחוי בתמורה למזומן 

מה שאולי לא ידעתם הוא, שאתם יכולים להפקיד צ'ק דחוי בתמורה למזומן. מול חברות פרטיות העוסקות במתן הלוואות, אתם יכולים להפקיד את הצ'ק הדחוי שלכם בתמורה למזומן בכל עת לפני תאריך הפירעון. גם אם הצ'ק הדחוי נכתב לתאריך רחוק מאוד, עדיין יהיה אפשרי לקבל מזומן כנגדו. עם זאת, ככל שהצ'ק הדחוי ייכתב לתאריך פירעון רחוק יותר, כך העמלה שתצטרכו לשלם תהיה יותר גבוהה. 

אנשים רבים אינם מודעים לאפשרות הזו, שיש להם את היכולת להפקיד את הצ'קים הדחויים שלהם בתמורה למזומן. מבחינת החברה הפרטית שממנה תקבלו את המזומן, זה נראה כמו תהליך קל, אבל יש בזה כמה סיכונים. ייתכן שכותב הצ'ק לא יוכל לשלם את הסכום שעליו כתוב הצ'ק, ייתכן שחשבונו יהיה מוגבל ועוד. אם זה יקרה, החברה הפרטית תצטרך להמציא שיטת תשלום חלופית שאינה כרוכה בכתיבת צ'ק נוסף. וזו הסיבה לכך שהעמלה על קבלת מזומן כנגד צ'ק דחוי קיימת, כדי לצמצם סיכונים. 

צ'קים דחויים כפתרונות אשראי לעסקים 

צ'קים דחויים יכולים לעזור לעסקים עם בעיות תזרים מזומנים, או במקרים שבהם אין להם מספיק כסף בחשבונות שלהם בזמן ביצוע התשלום. עם השנים, צ'קים דחויים התפתחו כצורה חדשה של פתרונות אשראי לעסקים. הרעיון של צ'קים דחויים הוא, שהכספים לא משתחררים עד לנקודת זמן מסוימת. זה מאפשר לעסקים לקבל אשראי גם כאשר הם מתקשים כלכלית, לקבל סחורות מספקים וכו'. במובן זה, הצ'ק הדחוי מספק הזדמנות לעסקים לקבל אשראי וסחורות גם כאשר תזרים המזומנים אינו תקין.

למרות שסוג זה של פתרון אשראי אינו חדש, הוא צובר יותר ויותר פופולריות בשל יכולתו לעזור לעסקים לשרוד בזמנים קשים. כאשר חברת הלוואות פרטית מקבלת צ'ק דחוי מאדם פרטי, עליה לבצע נהלים מסוימים לפני שתוכל לפדות את הצ'ק. חשוב לחברות אלו להבין כיצד למנוע סיבוכים כלשהם בהמשך הדרך, ובמקרים בהם ישנו סיכון מוגבר בפדיון הצ'ק הדחוי, ייתכן שלא תוכלו להפקידו בתמורה למזומן. מומלץ לוודא זאת לפני קבלת הצ'ק. 

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915