קניית נכסים מהבנקים

קניית נכסים מהבנקיםכידוע, חלק משמעותי ביותר מפעילותם העסקית של בנקים מסחריים הוא מתן אשראי לציבור, למגזר הפרטי והעסקי כאחד. האשראי, או אותן הלוואות למיניהן, ניתן על בסיס ביטחונות מוסכמים וידועים שבמקרה של אי החזר ההלוואה יכול הבנק לממש את זכותו על ביטחונות אלו על מנת להסדיר את החובות כלפיו.

מימוש זכויות השעבוד על הנכס המשועבד לבנק בתור ביטחון להחזר ההלוואה נעשה לרוב בהליך של כינוס נכסים או כל סוג אחר של קניית נכסים מהבנקים.

קניית נכסים מהבנקים – סוגי נכסים עיקריים

על מנת לקבל אשראי כלשהו מהבנקים המסחריים יש להעמיד עבור הבנק ביטחונות, אלו צריכים להיות משהו בעל ערך שנמצא בבעלות מקבל האשראי כך שבעת הצורך הבנק יוכל לממש את זכותו על אותו נכס. מן הסתם הבנקים דורשים נכס פיזי כלשהו שיהיה בעל ערך פוטנציאלי שווה לסכום ההלוואה שניתנה. הנכסים הנפוצים במסגרת קניית נכסים מהבנקים או שעבוד נכסים עבור הלוואה הם:
•    דירה או בית מגורים
•    נכס מסחרי
•    מגרש למטרות בנייה, מסחר וכדומה
•    רכב

קניית נכסים מהבנקים באמצעות כונס נכסים

במסגרת הזכויות המשפטיות של הבנקים במקרים בהם הלוואות אינן מוחזרות על ידי לווה כזה או אחר רשאי הבנק לבצע כמה פעולות והליכים על מנת לנסות להחזיר את ההלוואה בצורה כלשהי. אחד ההליכים המשפטיים המקובלים שהבנק יכול לפעול בו הוא פנייה לבית משפט או להוצאה לפועל, בהתאם למקרה הספציפי, על מנת לממש את הביטחונות שהועמדו לצרכי קבלת ההלוואה. מימוש זה מצריך מינוי כונס נכסים שיהיה אחראי על ההשתלטות על הנכס ועל תהליך של קניית נכסים מהבנקים מבחינת הציבור.

כונס נכסים משמש כנציגו של בית המשפט ושל ההוצאה לפועל והוא פועל על פי הגדרתם, שליחותו של כונס הנכסים אינה מטעם הבנק למרות שהבנק הוא הנושה. בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל ממנה כונס נכסים ספציפי בהתאם לבקשת הבנק למנות אחד כזה, משימתו היא תפיסת הנכס, ניהולו ותפעולו תוך מטרה עיקרית למכור אותו בתנאים הטובים ביותר לשני הצדדים (החייב והבנק).

במובן זה, כונס נכסים לתהליך קניית נכסים מהבנקים הוא דומה למפרק של חברה או לנאמן של פושט רגל או נפטר וכדומה.

לאחר מינויו של כונס נכסים לתהליך של קניית נכסים מהבנקים, מסלול המכירה (והרכישה הפוטנציאלית) מתנהל בצורה הרגילה של הליכי כינוס נכסים, כאשר הציבור יכול להגיש הצעות מחיר עבור הנכסים הרלבנטיים ולנסות לזכות בזכות לרכוש את הנכס.

כונסי נכסים להליכי קניית נכס מהבנק

הבנקים לא מחזיקים כונסי נכסים מתוך המערכת הבנקאית, זה גם לא כלכלי עבורם ובמיוחד לא תואם לחוקי כינוס הנכסים וההוצאה לפועל. הבנק מגיש בקשה לבית המשפט או ההוצאה לפועל למנות כונס נכסים לנכסי החייב שהועמדו כביטחונות להלוואה כלשהי וגופים משפטיים אלו ממנים גורם בלתי תלוי ומקצועי.

קניית נכסים מהבנקים דרך כונס נכסים נעשית מול אותו גורם מקצועי, לרוב עו"ד או רואה חשבון, ולא מול רשויות הבנק עצמו. מדובר על אנשים וחברות פרטיות שמתמחות בהליכי מימוש של כינוס נכסים, עם דגש על קניית נכסים מהבנקים.

מציאת נכסים באמצעות אתרי הבנקים

קניית נכסים מהבנקים היא קלה ויעילה ביותר בגלל היכולות הטכנולוגיות שקיימות כיום. בכל הליך של כינוס נכסים יש חובה לפרסם את הנכסים בעיתונות על מנת להזמין את הציבור להגיש הצעות רכישה, אך בהליך שכולל קניית נכסים מהבנקים ניתן לחפש נכסים ספציפיים באמצעות אתרי האינטרנט של הבנקים. באתרים ישנה לרוב מערכת יעילה ופשוטה של חיפוש נכסים למכירה..

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.