קרן היצוא


קרן היצואקרן היצוא היא קרן מימון שעיקרה סיוע ליצואנים קטנים ובינוניים בתהליכי השיווק בחו"ל, הקרן פעלה במתכונת ישנה של הקרן לעידוד השיווק לחו"ל עד שנת 2002 ולאור הצורך של יצואנים בקבלת סיוע והצלחת הקרן הישנה להגדיל את היקפי היצוא החליט משרד התמ"ת להקים מחדש את קרן היצוא על מנת לנסות לסייע ליצואנים בתקופה הבעייתית שקיימת במשק הישראלי בשנת 2011.

הסיבה העיקרית להקמתה מחדש של הקרן לעידוד היצוא היא שער הדולר הנמוך מול השקל הישראלי שפוגע קשות ביצואנים לעומת רמות שער החליפין בעבר וכמו כן בעקבות בדיקה מקיפה של משרד התמ"ת לגבי הצרכים של היצואנים עצמם בקבלת סיוע. בנוסף לקרן היצוא שאמורה לקום בהקדם תוך שיתוף פעולה של משרד התמ"ת והתאחדות התעשיינים, פועלת בתמ"ת קרן היצואנים שמעניקה הלוואות ליצואנים בהתאם לקריטריונים של היקפי ייצוא וכדומה – למטרות הון חוזר, השקעות בציוד ושיווק בחו"ל.

פעילות קרן היצוא

פעילות קרן
קרדיט תמונה: Pixabay

הקרן החדשה שאמורה לקום תעניק סיוע ליצואנים בעיקר על ידי השתתפות במימון פעילויות שונות בתחום השיווק, למשל:
•    פעולות שיווק ישירות
•    ביצוע חקר שוק בחו"ל
•    איתור וגיבוש מידע עסקי הרלבנטי לפעולת היצואנים
•    ייעוץ שיווקי רלבנטי לגבי פעילות מול גורמים בחו"ל
•    הכנת קטלוגים למוצרים
•    תכנון והקמה של מערכי שיווק וירטואליים על גבי רשת האינטרנט ותשתית טכנולוגית מתקדמת
•    סיוע בהכנת מבצעים לקידום מוצרים
•    תהליכי תקינה לגבי מוצרים ופעילות היצואנים בשווקים בינלאומיים
•    רישום פטנטים
•    סיוע במימון שכר על פי קריטריונים שיקבעו מראש

על פי הצפי לגבי פעילות קרן היצוא מרכיב השתתפות המדינה בפעילות השיווק יהיה 30%-50% מהיקף העלות הכולל פעילות היצוא על פי ההגדרות והקריטריונים. קרן היצוא החדשה תנוהל תחת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת, גוף שמנהל קרנות מימון ממשלתיות נוספות בערבות המדינה המעניקות הלוואות לעסקים.

מכאן, שפעילות קרן היצוא ברובה לא תהיה במתכונת של הלוואות כמו קרנות סיוע אחרות אלא בהשתתפות המדינה במימון פעילויות השיווק והיצוא על מנת לחזק את היצואנים ולהגדיל את היקפי המטבע הזר הנכנס לישראל.

קרן ליצואנים קטנים ובינוניים

קרן
קרדיט תמונה: freepik

על פי הערכות מקצועיות, קרן היצוא תופעל עבור יצואנים מתחילים, קטנים ובינוניים – באופן כללי ליצואנים שמייצאים בהיקפים של עד 20 מיליון דולר. קרן היצוא תפעל על פי שלוש מסגרות: יצואנים מתחילים וזעירים, יצואנים קטנים ויצואנים בינוניים.  יצואנים בינוניים שישתמשו בשירותי קרן היצוא יהיו מחויבים לשלם חזרה לקרן תמלוגים שיקבעו מראש במקרים של הצלחה בתהליכי היצוא, להבדיל, יצואנים קטנים לא יהיו מחויבים בתשלום תמלוגים כלל. הגדרות קרן היצוא יקבעו כי יצואנים קטנים המקבלים סיוע מימוני יחויבו להצטרף רשמית למכון היצוא ולקבל ממנו ליווי שיווקי מטעם משרד התמ"ת.

מעבר לסיוע המיידי לגבי פעילויות יצוא ושיווק למיניהן, קרן היצוא תספק תמריץ ואמצעי נוסף עבור תעשיינים להגדיל את היקפי היצוא שלהם על מנת לעמוד בקריטריונים שנקבעו כדי ליהנות ממס חברות מופחת לתעשיינים אשר מייצאים מעל 25% מהתוצרת שלהם – הפחתה למס של 15% במרכז ו-10% בפריפריה, לעומת מס חברות כללי של 24%.

צורך אמיתי של היצואנים והתעשיינים

הקמתה של קרן היצוא נולדה לאחר בקשה של התאחדות התעשיינים ועבודת בדיקה מקיפה של משרד התמ"ת והאגף לסחר חוץ שבו. בבדיקות התגלה כי 90% מהתעשיינים טענו כי הצעד המהותי ביותר של השתתפות המדינה בסיוע ליצוא צריך להיות השתתפות בסיכונים המתלווים לשיווק בחו"ל. קרן היצוא במתכונתה החדשה אמורה להתחיל לפעול עוד בשנת 2011 ומשרד התמ"ת עושה מאמצים להתאים את פעילותה ומהותה למציאות המורכבת של הסחר העולמי בימינו.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915