קרן רש"י

קרן רש"יקרן רש"י היא קרן פילנתרופית משפחתית שמהווה את אחד הגורמים המובילים והגדולים בישראל מבחינת תרומות והשתתפות במיזמים בעלי משמעות אדירה בתחומים רבים. הקרן שנוסדה בשנת 1984 פעילה בעיקר בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה בכלל אזורי ישראל ועל פי נתונים רשמיים שלה היא משרתת כ-10% מכלל אזרחי ישראל במסגרת פעילויות ומיזמים שונים.
מטרתה המרכזית של קרן רש"י היא סיוע לאוכלוסיות חלשות בחברה הישראלית, בעיקר בתחומי חינוך לילדים ונוער ואנשים בעלי צרכים מיוחדים, הקרן שואפת לספק לאותם ילדים, בני נוער ומבוגרים שעבורם היא מפעילה ומממנת מיזמים להגשים את הפוטנציאל שלהם ולהשתלב בחברה הישראלית בצורה הטובה ביותר. כמו כן, הקרן פועלת במודל של שותפויות עם תורמים מהמגזר הפרטי ועם קרנות פילנתרופיות אחרות ובכך מטרה נוספת שלה היא לאפשר לקרנות וגורמים שונים לפעול בישראל מבלי להפעיל משרד או תשתית תפעולית אלא לתרום כספים ומשאבים וליהנות משירותי התפעול והניהול המקיפים של קרן רש"י עצמה.

ההיסטוריה של קרן רש"י

מייסדיה של הקרן הם משפחת לוון מצרפת, הפעילות החברתית והפילנתרופית של המשפחה מתחילה עוד בצרפת של המאה ה-19, קרן רש"י עצמה הוקמה על ידי נכדו של ראש המשפחה שהחל בפעילות החברתית המבורכת. גוסטב לוון ייסד את מה שכעת מוכר בתור קרן רש"י בשנת 1984 ומינה את אחיין המשפחה הוברט לוון לעמוד בראש הקרן.

בימיה הראשונים של קרן רש"י היא פעלה בעיקר בצורה של העברת תרומות לישראל בעקבות גיוסי הון מתורמים שונים בחו"ל ובעיקר צרפת, אך לאורך שנות פעילותה ועד היום היא הפכה מקרן להעברת תרומות לקרן אשר יוזמת ומנהלת מיזמים פילנתרופיים שונים ולא רק מעבירה עבורם כספים – בכך קרן רש"י היא קרן ייחודית ובעלת משמעות מיידית על חייהם של אנשים רבים במיוחד בישראל ומעט בצרפת.

מבנה קרן רש"י

כיום, הקרן היא ארגון גדול ומורכב אשר מעסיק עובדים ועוסק במגוון רחב מאוד של מיזמים ופעילויות, הקרן עצמה רשומה כתאגיד רשמי בחו"ל. בראש הפירמידה של קרן רש"י נמצאת ועדת ספיריט היושבת בצרפת, תחתיה נמצאת עמותת קרן רש"י בישראל שהיא הגוף הראשי לביצוע החלטות הועדה הראשית הכוללת חברים מבני המשפחה המייסדים. הקרן בישראל מפעילה נציגים באזורי הצפון והדרום ומנהל מיזמים ארציים, היא מעסיקה יועצים לנושאים מיוחדים ומזכירות תפעולית. קרן רש"י מפעילה כאמור קשרים הדוקים ותפעוליים עם גורמים פילנתרופיים, פרטיים וממשלתיים באמצעות מערך השותפויות שלה וכמו כן מפעילה מחלקת פיתוח ותכנון של מיזמים.

לקרן רש"י עמותות בנות הפועלות ומיישמות תחומים חשובים לקרן ולעקרונות אותם היא מנסה לקדם.
•    העמותה לתפנית בחינוך
•    עמותת יעדים לצפון
•    עמותת יחדיו
•    בית יציב

נשיא קרן רש"י הוא הוברט לוון גם כיום, מנכ"ל הקרן והאיש המרכזי בפעילותה בישראל הוא אלי אללאוף – גורם מוערך ומכובד מאוד בתחום הפילנתרופיה בישראל.

פעילות קרן רש"י

הקרן פועלת תוך יחסים קרובים ואיכותיים ושיתופי פעולה רבים עם המגזר הציבורי-ממשלתי, למרות היותה גוף פילנתרופי פרטי המתקיים מתרומות, הקרן מאמינה ביחסי עבודה ושיתוף פעולה עם הממשלה והמדינה לקידום נושאים ויוזמות. פעילות הקרן היא מגוונת מאוד אך ניתן לחלקה לכמה קטגוריות מרכזיות.

•    הפחתת פערים חינוכיים – עזרה מקיפה לבתי ספר ולתמידים עצמם.
•    פעילות למען ילדים ונוער במצבי סיכון – פיתוח סביבה בריאה ומתאימה.
•    פיתוח מצוינות ומנהיגות – פעילות לקידום חינוך טכנולוגי ומדעי, סיוע לגבי השכלה אקדמית, עבודה עם מכללות ועוד.
•    פעילות למען אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים – פיתוח אמצעי תעסוקה, דיור וחינוך.

מעבר לפעילות מרכזית זו, קרן רש"י פעילה גם בתחום של הלוואות לעסקים קטנים בשיתוף עם קרן ספרא וכמו כן בפעילות מצומצמת של שיפור תשתית הבריאות בפריפריה.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.