קרנות הביטוח הלאומי

קרנות הביטוח הלאומי הביטוח הלאומי הוא מוסד שכל ישראלי מכיר, בין אם בתלוש המשכורת מדי חודש או מבחינת תהליכים שונים שמתנהלים מול המוסד לביטוח לאומי לקבלת כספים שונים.

על פי רוב, הביטוח הלאומי נתפס לרוב בציבור באור שלילי, כגוף בירוקרטי גדול ומסובך מדי שבעיקר מנסה לשמור על הכספים שכל האזרחים מפרישים אליו מדי חודש לעצמו. כמובן שכמו בתחומים רבים, בעיקר ממשלתיים, המציאות הרבה יותר מורכבת.

אך המוסד לביטוח לאומי מפעיל כמה קרנות פחות ידועות בציבור. קרנות הביטוח הלאומי נועדו לסייע במימון שירותי רווחה בקהילה, בעיקר שיפור מצבם ואיכות חייהם של בעלי צרכים מיוחדים למינם. קרנות הביטוח הלאומי מונות כיום חמש קרנות שונות שנוגעות למגוון היבטים ואוכלוסיות בישראל. בנוסף מפעיל הביטוח הלאומי קרן מימון למחקרים בתחומים רלבנטיים לפעילותו.

הקרן לפיתוח שירותים לילדים ובני נוער בסיכון

קרן זו של קרנות הביטוח הלאומי נועדה לסייע בקידום ופיתוח של תכניו מערכתיות לאוכלוסיות היעד שלה. פעילויות לדוגמא של הקרן הן:

קידום מודלים להקניית כלים ומיומנויות תעסוקתיות לחיים עבור מתבגרים בגילאי 14-18 שחווים משברים וקשיים במערכת החינוך, או שאינם נמצאים בה כלל.

שילוב טכנולוגיות עדכניות במסגרות של בני נוער בסיכון.

פיתוח מודלים להתמודדות עם בעיות נפשיות ורגשיות של בני נוער וילדים, בייחוד עם הפרעות קשב וריכוז. פיתוח מודלים ליפול בבני נוער וילדים שעברו פגיעה מינית, כלל התערבויות מערכתיות של מערכות החינוך, רווחה ובריאות.

הקרן מעניקה מימון לגופים שמגישים בקשה לקידום פעילויות רלבנטיות – מלכ"רים בעיקר מן הסתם. הסיוע הוא עד 50% מהעלות הכוללת לפרויקט וישנם תנאי סף שונים.

הקרן לפיתוח שירותים לנכים

קרן זו של קרנות הביטוח הלאומי פועלת בקידום ופיתוח שירותים שמאפשרים לנכים להשתלב במקומות תעסוקה ולצורך שגרת חיים תקינה. כמון כל קרנות הביטוח הלאומי גם קרן זו מעניקה סיוע מימוני לגופים אשר מקדמים את מטרותיה והיא אינה מפתחת את השירותים בעצמה. יודגש כי נכון לתחילת 2011 הקרן בפועל סגורה בפני הגשת בקשות חדשות עד להודעה חדשה וזאת עקב שינויים מבניים בה.

הקרן לקידום תכניות סיעוד

קרן במסגרת קרנות הביטוח הלאומי שנועדה לפיתוח והקמת תשתיות שירותים בקהילה לקשישים וכן פיתוח תחום זה במוסדות טיפוליים בקשישים.

הקרן מעניקה סיוע במימון פעילויות שונות שעוזרות לקשישים להתנהל במקומות שונים, למשל במועדונים לקשישים שרוצים להוסיף תשתיות או לשפר את ציודם. בשונה מחלק מקרנות הביטוח הלאומי, לקרן תכניות סיעוד ניתן להגיש בקשה באמצעו "קול קורא" באתר המוסד. על מנת לקבל סיוע יש להתחייב להפעיל את המקום הספציפי לאורך זמן, שהתכניות יהיו נגישות לכלל הקשישים באזור וכן הלאה.

הקרן למפעלים מיוחדים

פעילות נוספת של קרנות הביטוח הלאומי שמתבצעת באמצעות הקרן למפעלים מיוחדים היא הקמת שירותי רווחה ניסיוניים, הקרן נועדה לעודד גורמים ממשלתיים, התנדבותיים וציבוריים להקים שירותים חדשים ולקבל מימון וליווי של מחקר ספציפי לפעילות. הקרן תומכת בהקמת שירותי רווחה חדשים לכלל אוכלוסיית מבוטחי הביטוח הלאומי, המימון הוא לכ-3 שנים בשיטה מדורגת שפוחתת עם השנים.

קרן מנוף למימון פעולות למניעת תאונות עבודה

בדומה לחלק מקרנות הביטוח הלאומי שבהם הסיוע נועד גם לקדם נושאים חשובים אך גם להוריד בסופו של דבר עומס ותשלומים מהמוסד עצמו, גם קרן מנוף נועדה לצורך שתי המטרות.

מתוך קרנות הביטוח הלאומי זוהי אחת הפעילות ביותר מבחינת מימון של המוסד לביטוח לאומי עצמו. באופן כללי, הקרן תומכת ומסייעת כלכלית לפעילויות אשר משפרות את הבטיחות במקומות עבודה שונים. פעילויות שיכולות להיות הסברתיות ועד רכישת ציוד בטיחות חדש או שדרוג מקום עבודה כך שיהיה בטיחותי יותר.

הקרן תומכת במחקרים, ניסוי מוצרים חדשים, הסברה/הדרכה וכמובן פרויקטים של התערבות.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915