קרנות מימון ממשלתיות

קרנות מימון ממשלתיותמגזר העסקים הקטנים והבינוניים הוא חשוב מאוד לכלכלה המקומית, הן ליציבותה והן לפיתוחה והתקדמותה, עסקים קטנים ובינוניים יוצרים עוד מקומות תעסוקה, הם מכניסים למדינה יותר מיסים ותורמים באופן כללי למערכת הכלכלית

בנוסף, על מנת להקים ולקדם עסקים אלו יש צורך בהעמדת הון מצד בעלי העסק ו/או היזמים ולכן רבים מהם נתקלים לא אחת בקשיי מימון למיניהם. לכן המדינה מציעה כמה קרנות מימון ממשלתיות שמהותן סיוע למגזר זה באמצעות הלוואות נוחות ומועדפות.

קרנות מימון ממשלתיות פועלות במשותף עם הבנקים המסחריים (בנקים שזכו במכרזי קרנות מימון) ולצד פתרונות מימון עסקיים של קרנות מימון פילנתרופיות.

קרנות מימון ממשלתיות  – הקרן לסיוע לעסקים בינוניים בערבות המדינהקרנות גידור

קרן נוספת בנוסף לשאר קרנות מימון ממשלתיות שפעילות בישראל שהוקמה לאחר המשבר של 2008. את ההלוואה מקבל בעל העסק מאחד הבנקים שמשתפים פעולה עם הקרן ולא ישירות מהמדינה. הבנקים הרלבנטיים לקרן זו הם בנק הפועלים, בנק אוצר החייל ומרכנתיל.

עלות בקשת הלוואה היא 500 ש"ח ועוד 0.3% עמלה על ערבות המדינה. הקרן זמינה לעסקים בעלי מחזור שנתי של 22-100 מיליון ש"ח וללא חובות מס או הגבלות נוספות. ההלוואה היא עד 8% מהמחזור השנתי כאשר תקופת ההלוואה היא 5 שנים עם אפשרות לגרייס של שנה. הריבית היא על פי הריבית הבנקאית המקובלת ובהתאם לסכום. מבחינת ביטחונות 70% הם בערבות המדינה ו-30% בערבות של העסק לצד ערבות אישית מבעל העסק.

קרנות מימון ממשלתיות – הקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה

מבין כל אותן קרנות מימון ממשלתיות שפעילות במערכת זוהי הגדולה והמרכזית ביותר, קרן הסיוע לעסקים קטנים מציעה כמה מסלולי סיוע. הקרן מציעה הלוואות בתנאים נוחים כאשר רוב הביטחונות הם בערבות המדינה (70%), הבנקים המשתפים פעולה עם הקרן הם הבינלאומי, אוצר החייל ומרכנתיל וישנה חברה פרטית שהיא מנהלת הקרן ומתאמת בין הממשלה לבנקים – חברת תבור. הקרן מציעה מימון בשני מסלולים עיקריים ועוד שלושה מסלולים מיוחדים:
•    הלוואת הון חוזר לעסקים בקשיים
•    הלוואות להשקעות ופיתוח של עסקים קיימים
•    הלוואות לעסקים בהקמה
•    מסלול מהיר של עד 100,000 ש"ח
•    מסלול הלוואות לישובי שדרות ועוטף עזה

העמלות הן 250 ש"ח לקרן עבור בדיקה, 250 ש"ח לבנק ועוד 0.3% מהסכום כדמי סיכון למדינה. עסקים שיכולים להגיש בקשות להלוואה הם בעלי מחזור של עד 22 מיליון ש"ח וללא חובות מס, הלוואה לצורך השקעות מחייבת הון עצמי של 20% מהיקף ההלוואה. עסקים בעלי מחזור של עד 10 מיליון זכאים להלוואה של עד 500,000 ש"ח ועד 22 מיליון הלוואה של עד 750,000 ש"ח, הלוואות לחמש שנים עם אפשרות גרייס עד שנה וריבית פריים + 3.5%.

קרנות מימון ממשלתיות – קרן לעולה העצמאיניכיון צ'קים דחויים

לעולים חדשים ועד 10 שנים מהעלייה (לאתיופים 15 שנה), לצרכי פיתוח או הון חוזר של עד 100,000 ש"ח, ריבית של 2% עם הצמדה למדד לתקופה של 6 שנים עם שנת גרייס. יש להעמיד ערבים או ביטחונות מוחשיים.

קרנות מימון ממשלתיות – קרן ליצואנים

מנוהלת ע"י חברת תבור, הלוואות לצרכי השקעות, הון חוזר או שיווק בחו"ל, דרך הבנקים אוצר החייל ומרכנתיל, עלויות של 500 ש"ח לבדיקה, 250 ש"ח לבנק ועוד 0.3% עבור קבלת ההלוואה. קרן לעסקים בעלי מחזור של עד 15 מיליון דולר עם לפחות 5% ייצוא, למחזור של עד 500,000$ הלוואה של 100,000$ ומעל 500,000$ הלוואה של עד 20% מהמחזור או 1 מיליון דולר.

הריבית נקבעת מול הבנק והמדינה מעמידה ערבות מדינה של 70%.

קרנות הביטוח הלאומי

 המוסד לביטוח לאומי מפעיל חמש קרנות המעניקות סיוע בתחומים שונים הקשורים לפעילותו של המוסד. קרנות הביטוח הלאומי מספקות מימון לפרוייקטים חברתיים הקשורים בנכים, נוער בסיכון, סיעוד, מניעת תאונות עבודה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.