קרנות מימון פרטיות ומוסדיות

קרנות מימון פרטיות ומוסדיותלבעלי עסקים קיימים, יזמים אשר רוצים להקים מיזם חדש וגם לחברות גדולות יותר, פתרונות המימון כוללים לרוב את המערכת הבנקאית, מערכת פיננסית חוץ בנקאית (חברות אשראי, חברות ביטוח וכו') וקרנות מימון ממשלתיות או פילנתרופיות.

אך קיימת אפשרות פחות נפוצה ופחות מוכרת של קרנות מימון פרטיות ומוסדיות.

קרנות מימון פרטיותפתיחת עסק

מבחינת קרנות מימון פרטיות ומוסדיות גם הקרנות הפילנתרופיות שמתקיימות על בסיס תרומות ומציעות לבעלי עסקים קטנים ובינוניים הלוואות בתנאים נוחים מוגדרות כקרנות פרטיות.

אלו קרנות שהוקמו ומתופעלות על ידי גורמים פרטיים, לרוב בעלי בסיס גיאוגרפי שאינו בישראל ועל ידי בעלי הון בעלי זיקה לישראל. אך למרות היותן קרנות פרטיות הן לא נכנסות להגדרה של קרנות מימון פרטיות ומוסדיות אלא נמצאות בקטגוריה משל עצמן (פילנתרופיה) בגלל מהות פעילותן והעובדה שהן מציעות סיוע מימוני שלא למטרות רווח.

קרנות מימון פרטיות ומוסדיות – קרנות הון סיכון פרטיות

הגורם המרכזי בתחום של קרנות מימון הן קרנות הון סיכון למיניהן, מדובר על קרנות השקעה פרטיות שמשקיעות כספים, לרוב בהיקפים משמעותיים, במיזמים חדשים ושנחשבים בעלי רמת סיכון גבוהה יחסית.

קרן הון סיכון פועלת למטרות רווח כמובן והיא בונה על הצלחה עתידית של המיזם שהיא מסייעת לממן – כי במקרים רבים תמורת המימון הקרן מקבלת חלק בחברה כך שברוב המקרים קרנות מימון פרטיות ומוסדיות מחזירות את ההשקעות באמצעות הצלחת החברה ומכירתה או גריפת רווחים מפעילותה

אותן קרנות הון סיכון שפועלות כקרנות מימון פרטיות ומוסדיות מקבלות את הכספים הנדרשים להשקעה מהשותפים בקרן שהם לרוב מנהליה ואנשים בעלי ניסיון רלבנטי בתחומי ההשקעה של הקרן וגם ממשקיעים חיצוניים דוגמת גופים מוסדיים (בתי השקעות, חברות ביטוח, חברות פיננסים) ובנקים.

העיקרון לפיו פועלות אותן קרנות מימון פרטיות ומוסדיות הוא שהקרן פעילה למשך כמה שנים שאחריהן עליה להיסגר ולהחזיר את השקעותיה בחברות השונות למשקיעים בקרן – החזר השקעה זה מתבצע באמצעות מכירת החברות לגופים גדולים יותר, הנפקה בשוק ההון וכדומה. לרוב קרנות מימון פרטיות ומוסדיות שמנהלות קרן הון סיכון וסוגרות אותה (ברווח או בהפסד) פותחים כמה קרנות בכל פעם שכל אחת פועלת 5-10 שנים.

קרנות מימון פרטיות ומוסדיות שרלבנטיות בעיקר לתחומי הטכנולוגיהמניות

על פי ההסבר של קרנות ההון סיכון שהן מעין קרנות מימון פרטיות ומוסדיות ניתן להבין כי לא מדובר על פיתרון מימון לעסק קטן או בינוני רגיל, אלא בעיקר למיזמים בקני מידה גדולים יותר.

עיקר הפעילות של אותן קרנות מימון פרטיות ומוסדיות הוא בתחומי הטכנולוגיה המתקדמת (הי-טק), מדעי החיים, ביוטכנולוגיה וכדומה. בהחלט ישנם מצבים בהם קרנות מימון פרטיות ומוסדיות מסוג זה משקיעות בעסק שמוגדר קטן מבחינת כמות עובדיו אך לרוב מדובר על מימון מיזם שאמור לצמוח משמעותית ולייצר מחזורים גדולים מאוד. לרוב ההשקעה של אותן קרנות מימון פרטיות ומוסדיות היא בגופים שנמצאים בשלבי מחקר ופיתוח ולא בשלבים של מכירות ויצור הכנסות, שלבים שמגיעים מאוחר יותר בעקבות המימון.

מנהלי קרנות מימון פרטיות ומוסדיות

התחום נקרא קרנות מימון פרטיות ומוסדיות מכיוון שישנן קרנות מימון והשקעה שפועלות על בסיס פרטי לחלוטין, קרנות בבעלות משקיע או משקיעים כאלו ואחרים שמממנים חברות ומשקיעים בהן לטווח ארוך ולחלופין ישנן קרנות מימון שמנוהלות על ידי גופים מוסדיים כמו בתי השקעות למיניהם, גופים שיש להם פעילות פיננסית אחרת מלבד קרנות מימון פרטיות ומוסדיות (קופות גמל ופנסיה למשל).

בישראל פעילות עשרות קרנות הון סיכון (קרנות מימון פרטיות ומוסדיות) שמחפשות כל הזמן השקעות רלבנטיות ואטרקטיביות בתחומי פעילותן.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915