רוח נשית

רוח נשיתבשנים האחרונות, כולנו עדים, למרבה הצער, להתגברות תופעת האלימות בחברה הישראלית. לפעמים נדמה שיותר מידי אנשים שכחו כיצד ניתן לפתור בעיות וחילוקי דעות באמצעות שיחה והתפשרות, ופונים לדרך הרעה של האלימות.

אלימות, כתופעה חברתית, פוגעת בדרך כלל במי שנתפס שחלש ופגיע, אך רבים מבין הנפגעים אינם חייבים להיות כאלה.
עמותת רוח נשית, שחותרת לקדם את מעמד הנשים נפגעות האלימות בישראל באמצעות מתן כלים לצמיחה כלכלית, ובאמצעות הדרכה בנושאים שונים, עושה מלאכת קודש להעצמת נשים נפגעות אלימות.

במאמר זה בחרנו לעסוק בבעיה הקשה של נשים נפגעות אלימות. מטרת המאמר איננה לנתח את תופעת האלימות כנגד נשים, אלא לפנות אל הנשים הללו, אל קרוביהן וחבריהן, ולהציג להם את הדרך לקדם את הנשים הללו, נפגעות האלימות, באמצעות השגת עצמאות כלכלית.

השכלה פיננסית

חלק מן הנשים נפגעות האלימות הוחלשו על ידי הן הזוג או הבעל המכה, לא רק באמצעות מכות וצעקות. בן זוג אלים מנכס לעצמו את השלטון והשליטה בבית באמצעים שונים.

בן הזוג מנהל את חשבון הבנק ללא שיתוף בת הזוג, כל ההחלטות הכלכליות והפיננסיות מתבצעות על ידו, ואפילו רכישות בסיסיות צריכות לקבל את אישורו.

גברים מכים רבים נוהגים לתת לבת זוגם כסף רק בשעה שעליה לרכוש דבר מה לצריכה אישית או לצורכי הבית.
מלבד העובדה שדרך התנהלות זו פוגעת בביטחון העצמי, היא גם לא מאפשרת לבת הזוג ללמוד כיצד להתנהל מן הבחינה הפיננסית. רבות מהנשים המוכות אינן יודעות לנהל חשבון בנק, מהו ביטוח חיים או ביטוח דירה, כיצד להשוות בין הצעות מחיר שונות או לנהל משא ומתן.

עצמאות כלכלית מתחילה ברכישת ידע. ידע רחב ניתן לרכוש באמצעות קורסים מקצועיים, אבל בתור התחלה, אפשר לרכוש ספרי הדרכה מתאימים או לחפש מידע באינטרנט. עמותת רוח נשית מציעה לנשים נפגעות אלימות, שפע של כלים וידע להשגת צמחיה כלכלית.

לימודים והכשרה מקצועית

חלק מן הנשים נפגעות האלימות לא יכלו להשקיע זמן, מרץ ומשאבים, ברכישת השכלה. הדבר יכול להיות תוצאה של הלחץ הנפשי שבו הן היו נתונות בתקופות הקשות של חייהן; במקרים אחרים היה זה בן הזוג המכה, אשר מנע מהן רכישת השכלה, אם באופן בפועל ואם על ידי פגיעה אנושה בביטחון העצמי של האישה ובהשפלתה.

לעולם לא מאוחר מדי מכדי ללמוד דברים חדשים ולהתקדם בחיים. ניתן ללמוד מקצועות חדשים במגוון רחב של תחומים, שנבדלים זה מזה בתנאי הקבלה, בעלות שכר הלימוד, ובזמן הדרוש עד לקבלת ההסמכה.

הדבר החשוב ביותר הוא להאמין שניתן לבצע שינוי, לחפש את הכיוון המתאים, להתגבר על הפחד, ופשוט להתחיל. במסגרת עמותת רוח נשית יכולות נשים נפגעות אלימות לקבל תמיכה בנושאים שונים, ובין השאר ניתן להתייעץ ולקבל הדרכה בתחומים מגוונים, שיכולים לעזור ולקדם מבחינה כלכלית ומקצועית.

כישורים והקמת עסק

לא תמיד ישנה בעיה של חוסר בהשכלה או בקיום תעודות מקצועיות. למעשה, לפעמים אין צורך ברכישת השכלה נוספת על זו הקיימת ואפשר להתחיל לחשוב על התחלה של דרך עצמאית. לא מעט אנשים, ובהם גם שכירים, החליטו בשלב מסוים לפתוח עסק. לפני פתיחה של עסק חדש, חשוב להבין שהקמה של עסק קטן איננה דבר מסובך. הדבר החשוב יותר הוא מציאת הכיוון המתאים.

נשים רבות פתחו עסקים קטנים וזכו להצלחה ולסיפוק, לצד רווחה כלכלית. הסוד של אותן נשים היה בכך שהם מצאו תחום מסוים (נישה), שבו יש להן יכולת וכישרון.

אפיית עוגות, צילום, כתיבה, הקלדה, בישול, תפירה ותיקוני בגדים, אלה רק מקצת הדוגמאות לכישורים שניתן להפוך לעסק. מי שחושבת שזה יכול להיות כיוון מתאים עבורה, יכולה לפנות לקבלת יעוץ למרכזים לטיפוח יזמות (מט"י), שמסייעים ליזמים בתחילת דרכם.

גם עמותת רוח נשית מספקת יעוץ בנושא הקמת וניהול עסק וכן פורום בנושא ודוגמאות של עסקים משגשגים שהקימו נשים, בסיוע העמותה.

כתיבת קורות חיים

לא כל אחת מעוניינת להיות עצמאית. מי שמבקשת להיכנס לשוק העבודה או להחליף עבודה קיימת באחרת, צריכה לזכור שהתחרות בשוק העבודה לא קלה.

הדרך למציאת עבודה חדשה היא באמצעות כתיבת קורות חיים בצורה נכונה. קורות חיים מבולבלים, מבולגנים, שלא מבליטים את הכישורים, הניסיון, או את האמינות והרצון להשקיע, יקטינו את הסיכויים להגיע לראיון עבודה.

לפני ששולחים קורות חיים, מומלץ להעביר אותם לידי אדם אחר שיחווה עליהם את דעתו, וכן למצוא באינטרנט המלצות בדבר הדרך הנכונה לכתיבת קורות חיים.

 

אולי יעניין אותך גם:

המדריך המלא לרישום סימן מסחרי – כך רושמים סימני מסחר צעד אחדי צעד

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.