רכב חשמלי

רכב חשמליבשנים האחרונות, שוק כלי הרכב החשמליים חווה פריחה של ממש, שעה שמכוניות מסוג זה מיוצרות על ידי כל חברות הרכב הגדולות. חדירתן לשוק כלי הרכב היא איטית, אך במגמה אחת: כלפי מעלה.
בעוד מחירי הדלק נוסקים לגבהים שדורשים ממשק הבית הכנסה נוספת, פיתרון זה מוכיח עצמו לא רק כידידותי לסביבה – אלא גם, ובעיקר, כחסכוני מאד עבור הנהג הישראלי הממוצע.

מהו כלי רכב חשמלי?

כלי רכב חשמלי הוא כזה שמופעל על ידי אנרגיה חשמלית. האנרגיה נאגרת במצברים חשמליים, היא מתחדשת ולמעשה מונעת את השימוש המסורתי בבנזין, על שלל נגזרותיו: פליטת מזהמים לאוויר העולם, עלויות מפלצתיות של כל ליטר והתלות הבעייתית במדינות העולם, חלקן מדינות אויב, לצורך ייבוא הדלק או הבנזין.

יש לציין, כי בישראל שוק כלי הרכב החשמליים עדיין בחיתוליו. לא ניתן למצוא כלי רכב חשמליים של ממש, אלא כלי רכב אשר משלבים מנוע חשמלי יחד עם מנוע בעירה פנימי ("כלי רכב היברידיים"). עם זאת, העלייה הדרמטית של מחירי הדלק בשנים האחרונות מבטיחה כי הדרישה למכוניות חשמליות רק תגבר, וזאת עקב החסכון שבהם.

רכבים חשמליים חוסכים כסף

נכון לתחילת שנת 2012, כלי רכב חשמליים נחשבים ליקרים יותר מאשר "המסורתיים". עם זאת, היתרונות שלהם מרשימים הרבה יותר. את המנועים החשמליים יש לטעון בתחנות עגינה, ממש כמו תחנות הדלק. טווח הנסיעה בין הטעינות גבוה יותר מאשר אופניים חשמליות, ועומד לרוב על כ-160 ק"מ. תוסיפו לכך עלויות טעינה נמוכות הרבה יותר מאשר מחיר התדלוק, ותקבלו חיסכון מדי חודש.

לכלי הרכב החשמליים מספר יתרונות טבועים אחרים במישור הכספי. העובדה שהטעינה נעשית על פי מספר קילומטרים מאפשרת לנהג לנהוג בראש שקט, מבלי לחשוש מנהיגה אשר תגרום להתרוקנות של מיכל הדלק שלו (האצה מהירה באמצעות הגז, למשל). חלק גדול מחבילות הטעינה מבוססות על דקות, ולא על קילומטרים או אופי הנהיגה.

מעבר לכך, מחיר תחזוקת כלי רכב חשמלי נוטה להיות נמוך יותר מאשר כלי הרכב מונעי הבנזין או הסולר. הטיפולים נדרשים בתדירות נמוכה יותר, הביטוחים הם במחיר זול יותר והוצאות התדלוק, כאמור, נמוכות בעשרות אחוזים.
כל המומחים מעריכים כי ברגע שיותר ויותר מכוניות חשמליות ייכנסו לשוק הישראלי, תיווצר תחרות אשר תביא, באופן כמעט מיידי, להורדה משמעותית של מחירים, כך שאלה יהיו דומים מאד לכלי הרכב הנמכרים כיום. כאשר רוכשים כלי רכב במחיר זהה, ותחת זאת משלמים על אחזקתו הרבה פחות- זוהי עסקה כלכלית משתלמת מאד.

יתרונות אחרים של כלי הרכב החשמליים

כמובן שלא ניתן לדבר על כלי רכב חשמליים מבלי להתייחס לאחת הסיבות העיקריות לייצורם: שמירה על איכות הסביבה. מכוניות מסוג זה אינן פולטות גזים רעילים אשר פוגעים באטמוספירה, כפי שמתרחש בתהליך שריפת הדלקים במכוניות הרגילות, אשר אחד התוצרים החמורים שלו הוא התחממות הגלובאלית.

חשוב להדגיש כי משרד האנרגיה והמים בישראל, יחד עם משרד התחבורה, מעודדים כניסה מאסיבית של כלי הרכב החשמליים לשוק המכוניות הפרטי והעסקי בישראל, ורצוי שכבר בשנים הקרובות. מכיוון שהנושא נמצא עדיין בשלביו הראשונים גם בעולם, נדרשים תהליכי חקיקה, הקמת תשתיות וייבוא בהיקפים עצומים.

התכניות של יצרניות כלי הרכב מדברות על חדירה איטית אך בטוחה של כלי רכב לשוק העולמי, וכן על מגוון שיפורים טכנולוגיים (דוגמת אפשרות ליצור תחנת עגינה בבית הנהג, באמצעות מערכת החשמל שלו). החיסכון האפשרי העצום של כלי הרכב החשמליים, שיכול להגיע לאלפי שקלים בשנה, אם לא למעלה מכך, בוודאי עומד מול עיני המתכננים בכל רגע נתון.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915