שיקים ללא כיסוי

שיקים ללא כיסויבמקרים בעיתיים ומטרידים של שיקים ללא כיסוי יש לבעל העסק או האדם הפרטי שקיבל את השיק אך הבנק סירב לפדותו מה לעשות מבחינה חוקית על מנת לבצע גביית שיקים חוזרים.

באופן כללי ועבור רוב השיטות של גביית שיקים חוזרים מומלץ להיעזר בשירותיו של משרד עורכי דין או גורם גבייה מוסמך שמומחה לתהליכים של טיפול בבעיות שיקים חוזרים – בכל זאת מדובר על הליך בירוקרטי שמצריך מענה לשאלות ונושאים שיעלו על ידי הגורמים הרשמיים לטיפול בנושא גביית שיקים ובטענות אפשריות של הצד החייב.

ניסיון עצמאי לבצע גביית שיקים ללא כיסוי

במקרים בהם בעל החוב שקיבל שיק חוזר כתשלום על מוצר או שירות מכיר את האדם שסיפק לו את השיק אז מומלץ לנסות לגבות את החוב בצורה עצמאית לפני פנייה לערכאות וגורמים רשמיים אחרים.

כמובן שהמלצה זו תקפה רק למקרים בהם ניתן להשיג את החייב ואם לא מדובר על סכסוך עסקי כזה או אחר. במקרים רבים הבעיה תתברר כטעות בלבד וניתן לפתור אותה בצורת העברת תשלום באמצעי תשלום אחר ובעל כיסוי.

הגשת בקשה רשמית לביצוע להוצאה לפועל

זו האפשרות המקובלת והמומלצת ביותר מבחינת מדינת ישראל והגורמים המקצועיים שפועלים בתחום. אין חובה להצטייד בעורך דין על מנת להגיש בקשה לביצוע שיק ללא כיסוי בהוצאה לפועל אך הדבר בהחלט יכול לסייע לכל התהליך כפי שהוסבר בתחילה.

צריך להבין כי גורמים רשמיים רבים שמסייעים בתהליך של גביית שיקים ללא כיסוי אינם גובים תשלום אם הגבייה אינה מצליחה או שבמסגרת ההליך ההוצאה לפועל מחייבת את החייב לשלם גם את הוצאות שכר טרחת עורך הדין בנוסף לתשלום השיק שחזר.

במסגרת תהליך גביית שיקים חוזרים בהוצאה לפועל מוגשת הבקשה הרשמית ונותנים לצד החייב זמן לענות לטענות, החייב לא עונה לבקשה לביצוע השיק (תשלום הסכום) בין אם בצורת העברת התשלום או בצורת הצגת טיעוני נגד לבקשה ולחיוב לשלם את השיק, אז ההוצאה לפועל ובעל החוב רשאים להפעיל כמה סנקציות על מנת לחייבו לשלם:

•    עיקול חשבונות בנק, משכורות, חסכונות
•    עיקול רכוש פרטי כמו רכב, נדל"ן ושאר רכוש
•    סירוב לחדש רישיון נהיגה או דרכון
•    צו יציאה מהארץ
•    הנפקת צווי מאסר

הליך סדר דין מקוצר

אם הבקשה לביצוע השיק אינה מספיקה לתהליך גביית שיקים ללא כיסוי אז ההוצאה לפועל או בעל החוב יכולים להמשיך לסדר דין מקוצר בבית משפט מתאים שבו נשמעות טענות שני הצדדים (עוד סיבה לשכירת עו"ד) ונקבע האם לתת פסק דין מחייב לצד כלשהו (חייב או בעל החוב) או להמשיך לתביעה רגילה בבית משפט.

לכל התהליך בהוצאה לפועל, הטלת הסנקציות על החייב וההליך המשפטי יש עלויות שונות, חשוב לבדוק מראש מה העלויות והאם בעל החוב נדרש לשלמן (מראש או כאחוז מסכום התשלום המתקבל) או שהן כלולות בהחזר החוב מצד החייב.

פנייה לחברות גביית שיקים חוזרים

יש חברות פרטיות שפועלות בתחום של גביית תשלומים, שיטות העבודה הם משפטיות ומבצעיות אך חשוב מאוד לברר כי מדובר על גורם חוקי ומוסמך שעושה שימוש רק בשיטות תחת מגבלות החוק.

איך להימנע משיקים חוזרים

למרות שיש הליך חוקי ויעיל של גביית שיקים חוזרים רצוי כמובן להימנע ממצב זה מראש. בעל עסק לא תמיד יכול להרשות לעצמו לסרב לקבל תשלום בשיק אך הוא כן יכול לוודא כי כל הפרטים בשיק רשומים כהלכה ובעיקר להשתמש בשירותי בדיקת וסליקת שיקים מראש בעזרת מערכות ממוחשבות שקיימות היום.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915