שיקים

שיקים - עצמאות כלכליתשיקים הם אמצעי תשלום נוסף כמו כרטיס אשראי, מזומן או העברה בנקאית.

משתמשים בו לתשלומים קבועים כמו תשלומים על שכר דירה או כאשר זקוקים לשלם במידי ואין כסף מזומן זמין. ניתן להזמין שיקים דרך הבנק או דרך חברות המדפיסות שיקים לאנשי עסקים. ניתן לשלם באמצעות שיקים חודשים רבים מעבר לתאריך הרשום בפועל וכך להקל על צורת התשלום.

הזמנת שיקים מהבנק

רוב הלקוחות הפרטיים מזמינים את פנקס השיקים שלהם דרך הבנק. חשוב להקפיד שפרטי חשבון הבנק ותעודת הזהות נכונים. לאחר שבוע השיקים מחכים ללקוח בבנק ומותרים לשימוש.

במקרים בהם חשבונו של הלקוח מוגבל או יש חשש של הבנק כי שיקים אלו יהיו ללא כיסוי, הבנק רשאי לא לאשר הדפסת שיקים לאותו לקוח.

הזמנת שיקים דרך חברות הדפסה

ישנן חברות המורשות להדפיס שיקים לאנשי עסקים המוכרים בכל הבנקים השונים. מדובר בשיקים שמודפסים על נייר מיוחד המאושר על ידי הבנק ועם כל הפרטים הדרושים על מנת שהשיק יהיה תקין.

אנשי עסקים עושים זאת מאחר וכך ניתן להזמין כמות גדולה של שיקים, אפשר להשתמש בשיקים כאמצעי פירסום נוסף ולהדפיס את הלוגו של החברה על גבי השיק וגם זוהי שיטה נוחה לקבל את השיקים ישירות לבית הלקוח במקום ללכת לבנק ולחכות בתור עד לקבלת השיק המיוחל.

האם יש סיכון בשימוש בשיקים?

ישנו סיכון כאשר משתמשים בשיקים ממספר סיבות. ראשית בעל העסק אינו מכיר את הלקוח הקיים ואינו יכול לדעת האם השיק שהוא מקבל הוא ללא כיסוי. מקרים אלו מורכבים בעיקר אם מדובר במכירה של סחורה רבה.

בנוסף האדם הרושם את השיק יכול לחשוש כי השיק שלו יועבר לידי מישהו אחר וכך לעיתים נוצרים מצבים בהם נפרע סכום הכסף שרשום על גבי השיק עוד לפני שבוצעה העברת הסחורה או העסקה. מצב זה נקרא העברת השיק לידי צד ג', כלומר לידי צד נוסף שלא היה בעסקה מלכתחילה.  מצבים אלו יכולים להימנע על ידי מספר דרכים.

שליחת זיהוי בעל החשבון לבנק ישראל

שיטה חדשנית וטובה במיוחד שנועדה לסייע לבלי עסקים ולהקל עליהם לקבל שיקים היא זיהוי בעל החשבון והיכולת לראות מלכתחילה האם החשבון מוגבל. על ידי כניסה לאתר בנק ישראל באנטרנט ניתן להקליד את תעודת הזהות של הלקוח וכך לאחר מספר שניות לקבל מידע ולדעת האם חשבונו מוגבל או לא.

זוהי שיטה מומלצת ביותר שעשויה למנוע סיבוכים מיותרים בהמשך.

מניעת אפשרות לעברת צד ג'

ניתן למנוע מצבים בהם השיקים מועברים לדי צד ג' באמצעות מספר דרכים: אפשר לבקש מהבנק להדפיס על השיקים 'למוטב בלבד' וכך רק האדם שקיבל לידיו את השיק רשאי להפקידו. או שניתן לעשות זאת באופן ידני על גבי השיק.

חשוב לרשום שני קרוסים אלכסוניים ובתוכם לרשום 'למוטב בלבד'. חתימה זו תקפה בבית משפט ובכל הבנקים השונים.

שיקים ללא כיסוי

במידה וחשבונו של לקוח הבנק הוא מוגבל הוא אינו רשאי למשוך שיקים מחשבונו הוא אינו רשאי לפתוח חשבונות נוספים במקביל ולמשוך שיקים דרך חשבונות אלו. הגבלה זו נמשכת למשך שנה מרגע הודעת הבנק לבעל החשבון באמצעות הדואר.

ניתן להגיש בקשה לבית המשפט על מנת שיסיר את הגבלת חשבונו במידה ויש נסיבות מוצדקות אך לרוב בעיקר בשל החוק החדש האוסר על חריגה מחשבון הבנק בתי המשפט לא יאשרו זאת. חשוב לדעת שניתן לפתוח חשבונות נוספים או להשתמש בחשבון הקיים אך אסור להנפיק מאף חשבון פנקס שיקים נוסף.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.