תכנית תנופה

תוכנית תנופהתכנית תנופה היא יוזמה של משרד התמ"ת ותחת פיקוח וביצוע של לשכת המדען הראשי של המשרד, המטרה הכללית והעיקרית של תכנית תנופה היא עידוד חדשנות ויזמות טכנולוגית במגזרי התעשייה השונים בישראל. תכנית תנופה מבצעת את מטרותיה באמצעות הענקת סיוע פיננסי למיזמים מתאימים שנמצאים בתחילת דרכם מבחינת פיתוח, ייצור, שיווק ועוד.

עידוד חדשנות ויזמות טכנולוגיות מטעם המדען הראשי

תכנית תנופה פועלת בכמה מסלולים במקביל, כאשר כל מסלול סיוע מיועד לקהל יעד ספציפי ולתחומי פעילות מסוימים. הסיוע של תכנית תנופה מוענק באחד מתוך המסלולים כך שיזם או גוף שמבקש לקבל סיוע מהתכנית לא יכול לפנות בבקשת מימון לכל המסלולים ובודאי שהוא אינו יכול לקבל סיוע מעבר למסלול אחד.

חשוב לציין כי מדובר על מימון שהוא מענק ולא הלוואה – תכנית תנופה מעניקה כספי סיוע שאין צורך להחזירם למדינה ובכך יתרונה המהותי ולעיתים הקריטי ליזמים בראשית דרכם.

מסלול לפרויקטים חדשים – מיזמים מתחילים

מסלול זה משרת יזמים בודדים, קבוצות של יזמים או חברות חדשות שקמות למטרת המיזם הרלבנטי. כמובן שכל מועמד חייב להיות בעל חדשנות טכנולוגית כלשהי, לחות ברמה הרעיונית. זהו המסלול המתאים לממציאים פרטיים למשל.

תכנית תנופה מספקת סיוע שמיועד להביא את הפרויקט לעמדה ממנה יוכל לגייס בעצמו הון להמשך פעילות מחקר ופיתוח וייצור. הסיוע בפועל הוא לצרכי בדיקות היתכנות שונות ובדיקות יישומית מסחרית של הרעיון וכמו כן לצרכי הגנה ראשונית על הפטנט או כל היבט אחר של קניין רוחני.

יזמים מקבלים סיוע כספי עד תקרה של 200,000 ש"ח ושיעור התמיכה הוא עד 85% מהתקציב המתוכנן לפרויקט. ניתן לנצל את מענק תכנית תנופה לסקרי שוק, בניית אב טיפוס למוצר, תכנית עסקית מקצועית, תשלום בקשת פטנט ושיווק התחלתי ועוד מרכיבי עלות שונים שנכנסים לפעילויות אלו.

מסלול שדרוג לתעשייה המסורתית

תכנית תנופה מציעה סיוע לחברות קטנות, של עד 100 עובדים, מתחומי הייצור השונים תוך דגש על תעשייה מסורתית. הסיוע מוענק לחברות שלא קיבלו סיוע מלשכת המדען הראשי ושמטרתן פיתוח טכנולוגיות או מוצרים חדשים.

התמיכה היא עד 66% מתקציב הפרויקט הרלבנטי ומקסימום המענק הוא 250,000 ש"ח . הסיוע מיועד להכנסת תהליכי מו"פ ועיצוב תעשייתי לחברה. תכנית תנופה במסלול זה זמינה לענפי תעשייה ספציפיים ומקיפים מאוד.

שיתוף פעולה עם חברות בינלאומיות

מסלול סיוע של תכנית תנופה לחברות מקומיות ששואפות לקדם מיזם חדשני עם תאגיד בינלאומי שכלול בתכנית. ההשקעה היא עד 50% מעלות המיזם אך לא יותר מהשקעת התאגיד הגדול. יש תאגידים מסוימים שכלולים במסגרת תכנית תנופה כך שלא כל שת"פ זכאי לתמיכה. המענק אמור לסייע לפתח מוצר חדש או להתאים מוצר קיים לתפעול השוטף והמקיף של תאגידים בינלאומיים.

תנופה ירוקה

עבור חברות עם עד 100 עובדים שמעוניינות לפתח מוצרים או טכנולוגיות בעלו היבט של שמירה על הסביבה בתחומי האנרגיה או המים. תמיכה של עד 250,000 ש"ח ועד 66% מתקציב המיזם. הסיוע משמש בעיקר לבדיקות היתכנות וישימות מסחרית. התמיכה מותנית בכך שהחברה לא קיבלה סיוע מהמדען הראשי בעבר.

תכנית תנופה לעיצוב תעשייתי

מסלול תמיכה זה של תכנית תנופה מיועד למעצבים תעשייתיים שיש להם רעיון חדשני – כאשר המוצר שאותו הם מנסים לקדם חייב להיות כזה שניתן להגן עליו בפטנטים ולייצר באופן טכני ומסחרי בישראל. שיעור התמיכה הוא עד 85% מהתקציב ומקסימום המענק הוא 100,000$, המענק הוא רק עבור פיתוח המוצר, הגנה עליו ושיווקו ולא מכסה שכר עובדים, שכר דירה ושאר הוצאות מנהליות.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915