E-Commerce ו-E-Wallets

E-Commerce ו-E-Walletsאין צורך להסביר עד כמה האינטרנט שינתה את עולמנו ועד כמה המסחר, על היבטיו השונים, הפך נפוץ ומשוכלל על גבי רשת האינטרנט.

כיום אין כמעט עסק שאין לו נוכחות כלשהי ברשת ועסקים שעדיין לא השכילו להשתמש במדיום הזה למטרות קידום פעילותם פשוט מפסידים המוני לקוחות פוטנציאליים. אך אותו פיתוח גדול בתחום המסחר באינטרנט הביא עימו צורך למציאת פתרונות חדשים של תשלומים והעברת כספים בין לקוחות למוכרים או ספקי שירותים, שני גורמים שיכולים להיות בשני קצוות העולם.

מסחר ותשלומים באינטרנט- E-commerce

עם צמיחת כל תחום המסחר על גבי רשת האינטרנט וכניסת מגוון שירותים שמצריכים העברת תשלומים וכספים ברשת נטבע מונח חדש שמתאר באופן כללי את כל סוגי הפעילויות האלו, זהו מונח שקיים מאז שהאינטרנט הפך לנפוץ והוא – E-commerce. המשמעות היא מסחר אלקטרוני, כאשר אין העברה של מזומנים מיד ליד וברוב המקרים אין כלל אינטראקציה בין שני הצדדים בעסקה מעבר לרשת האינטרנט.

E-commerce מתאר את כלל פעילויות המסחר המקוונות ובנוסף יכול לתאר סוג של אתר או שירות. יש אתרים רבים שקמו בלעדית כאתרי E-commerce, בעיקר אתרים שמהווים חנויות מקוונות או אתרים שמהותם מכירת שירות כלשהו. לצרכי המחשה, פעילות E-commerce בארה"ב לשנת 2010 צפויה להגיע ל-173 מיליארד דולר – סכומים אדירים ללא ספק.

השגשוג הגדול של אתרי E-commerce הוא בזכות, ומתקיים לצד, פיתוחים ושגשוג בתחום של העברת כספים מקוונת בצורה של E-wallets (ארנקים אלקטרוניים), מערכות סליקת כרטיסי אשראי מאובטחות ומשוכללות, שיווק אינטרנטי ועוד מערכות ותהליכים שתורמים זה לזה.

אתרי E-commerce מובילים

את התחום של E-commerce ניתן לחלק למערכות מקוונות שמיועדות לעסקאות או העברת מידע בין עסקים לעסקים, בין עסקים ללקוחות או בין לקוחות ללקוחות. אתרי E-commerce מובילים בעולם שמגלגלים מיליארדי דולרים בכל חודש ומשרתים מיליוני גולשים הם:

eBay – אתר קניות עצום, מרכז גם חנויות ומוכרים וגם מכירות פומביות של גולשים פרטיים. אתר המסחר האלקטרוני הגדול ביותר.

אמזון: אתר קמעונאות גדול מאוד שהחל באתר למכירת ספרים זולים. נמכרים מיליוני פריטים מכל הסוגים ולכל העולם.

iTunes: אתר של חברת אפל שמאפשר רכישת מוסיקה, סרטים, סדרות ועוד.

כמו כן, גם מערכות אינטרנט של בנקים הן אתרי מסחר אלקטרוניות ובמקרה זה מדובר על מערכות מורכבות ומאובטחות ביותר. אלו מערכות בהן הלקוחות יכולים לבצע כבר כמעט את כל הפעולות הבנקאיות בקלות, ללא הגעה לסניף ובעמלות מופחתות.

גם בישראל פועלים אתרי E-commerce מובילים שרובם מתחום הקמעונאות – אתרים שמוכרים מגוון גדול של פריטים וציוד מכל תחומי החיים.

פתרונות תשלום מתקדמים

כאמור, חלק אינטגראלי מהמסחר האלקטרוני הוא פיתוח של פתרונות תשלום מתקדמים, ובראשם E-wallets – ארנקים אלקטרוניים שמאפשרים שמירת כספים בחשבון וירטואלי ותשלום מיידי ובטוח במגוון אתרי מסחר ללא מסירת פרטי כרטיס האשראי לכל אתר. ישנם כמה סוגי E-wallets שפותחו על ידי חברות שונות, חלקן חברות ייעודיות לתחום זה וחלקן חברות פיננסיות שפעילות גם בתחומים אחרים.

מהות השירות של אותם E-wallets הוא שהלקוח נרשם לחשבון E-wallet, טוען כספים לחשבונו באמצעות כרטיס אשראי ואז הוא יכול להעביר כספים באופן מיידי מחשבונו ואל חשבונו, כאשר אותם E-wallets משמשים במתווך שלא מעביר את פרטי האשראי לאתרים אחרים.

פתרונות E-wallets מוכרים ומובילים הם:
PayPal: E-wallet של אתר eBay – הגורם המוביל בתחום.
MoneyBookers: חברת E-wallets גדולה שמאפשרת תשלומים וקבלת כסף ממגוון גדול של אתרים.
Neteller: עוד חברת E-wallets גדולה.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.