ניכיון צ'קים

ניכיון צ'קיםבארץ קשה מאוד לנהל עסקים. למעשה הנתונים מראים על כ-70% מהעסקים שנסגרים כשנתיים לאחר פתיחתם. יש לכך סיבות רבות כאשר אחת מהן היא תזרים מזומנים לא תקין. על מנת לשמור על תזרים מזומנים תקין, אחת הדרכים היא לבצע ניכיון צ'קים. אך מהו ניכיון צ'קים וכיצד הוא מתבצע? על כך נרחיב במאמר הבא. 

 

מהו ניכיון צ'קים?

ניכיון שיק הוא פעולה בה הופכים צ'קים דחויים למזומן בתשלום מידי. כלומר, במידה שקיבלתם צ'ק דחוי ואתם רוצים להמיר אותו למזומן, על ידי ניכיון צ'קים תוכלו לעשות זאת. מדובר בתהליך פשוט יחסית, שלא אמור לגרום ליותר מידי כאב ראש. 

ניתן לבצע ניכיון שיק גם על ידי בנקים וגם על ידי חברות מימון פרטיות. אך יש לקחת בחשבון כי במידה שבוחרים לבצע ניכיון צ'קים על ידי חברות מימון פרטיות, חשוב מאוד לבדוק כי מדובר בחברה חוקית שעובדת מול משרד האוצר. לבצע ניכיון שיק לא חוקי יכול לגרום לנזקים חמורים לכם ולעסק שלכם. לכן, חשוב מאוד לוודא כי מדובר בחברה אמינה שפועלת באופן חוקי. על ניכיון צ'קים לא חוקי נרחיב בהמשך. 

מדוע לבצע ניכיון צ'קים?

כפי שהבנו, על ידי ניכיון שיק אנחנו יכולים להפוך צ'קים דחויים למזומן. אך למה בכלל לבצע ניכיון שיק ?

ציינו קודם שבתי עסק רבים מתמודדים עם תזרים מזומנים לא תקין, מה שגורם לסגירתם. יכולות להיות סיבות שונות לתזרים מזומנים לא תקין. אחת הסיבות הנפוצות לאחרונה היא עסקים שנסגרים בעקבות תקופת הקורונה. הקורונה הובילה לסגרים רבים ברחבי העולם, במהלכם אנשים לא יצאו מהבית. בתי עסק רבים נכנסו למשברים כלכליים גדולים מאוד כתוצאה מכך שלא היו הכנסות וההוצאות לא הפסיקו. מהסיבה הזאת, עסקים רבים החליטו לאפשר תשלום על ידי צ'קים דחויים. כתוצאה מכך, בתי העסק סבלו מחוסר בנזילות מזומנים מה שהוביל אותם לביצוע ניכיון שיק . כך על ידי ניכיון צ'קים הצ'קים הדחויים הופכים למזומן והעסק יכול להנות מתזרים מזומנים תקין. 

 

מהם צ'קים דחויים?

על מנת להבין טוב יותר מהו ניכיון צ'קים, כדאי להבין מהם צ'קים דחויים. צ'קים דחויים, הם צ'קים שתאריך הפדיון שלהם נקבע מראש למועד מאוחר יותר. כלומר, לא ניתן לפדות אותם באופן מידי. 

תשלום על ידי צ'קים דחויים, מגן על הגורם המשלם, כלומר על הלקוח. הסיבה לכך היא שעל ידי צ'קים דחויים הלקוח למעשה מחליט מתי לבצע את התשלום. במקרה של חוסר תמורה לכספו או של חוסר שביעות רצון מהשירות או המוצר עליו שילם, הוא יוכל לבטל את הצ'ק ולבטל את התשלום. בדרך כלל הדבר קורה בעקבות סחורה פגומה או סחורה שלא הגיע עד מועד המשלוח שהובטח וכדומה. ביטול צ'ק דחוי אפשרי כל עוד מועד פרעון הצ'ק טרם הגיע. 

לעומת זאת, הצ'קים הדחויים פחות טובים לבתי העסק. בתי העסק נמצאים במצב בו הלקוח שלהם יכול לבטל את הצ'ק בכל יום שיבחר, גם אם זה לא בהכרח ביטול מוצדק. כמו כן, הצ'קים הדחויים, לא ניתנים לפדיון מידי מה שגורם לבעיות של תזרים המזומנים התקין של העסק. מהסיבה הזאת, בעלי העסקים יכולים לבצע ניכיון צ'קים ולקבל את הכסף מוקדם יותר מן המועד שנקבע על הצ'ק. 

 

כיצד מתבצע ניכיון צ'קיםכיצד מתבצע ניכיון צ'קים?

אתם רוצים לבצע ניכיון שיק ? לשם כך יש שני גופים עיקריים איתם תוכלו לבצע את הפעולה- הבנקים וחברות מימון פרטיות. כפי שציינו קודם, במידה שבחרתם בחברות המימון חשוב לוודא כי מדובר בחברה חוקית. כמו כן, חשוב מאוד לא לעבוד מול גופים אחרים שמציעים לכם לבצע ניכיון צ'קים מלבד שני הגופים הללו, מאחר ויש סיכוי גבוה לכך שהם עובדים באופן לא חוקי. 

על מנת לבצע ניכיון שיק על בעל העסק לבחור בגוף המתאים לו ולהגיש בקשה לניכיון צ'קים. לאחר הגשת הבקשה היא תעבור בדיקה מקיפה בסופה יוחלט האם לאשר את הפעולה או לא. במידה שהבקשה אושרה בעל העסק יקבל את ערכו הכספי של הצ'ק הדחוי שברשותו. יש לקחת בחשבון כי ניכיון צ'קים הוא שירות שכרוך בעמלות וריביות. 

 

ניכיון צ'קים על ידי בנקים או על ידי חברות מימון פרטיות?

כפי שציינו קודם, שני הגופים המרכזיים דרכם ניתן לבצע ניכיון שיק הם הבנקים וחברות מימון פרטיות. אך מול מי כדאי לבצע ניכיון צ'קים?

למעשה אין לכך תשובה חד משמעית. חשוב להבין כי התהליך בשני הגופים מתבצע באופן דומה ואין הבדל משמעותי מבחינת ביצוע הפעולה. עם זאת, קיים הבדל משמעותי בין התנאים. 

ניכיון צ'קים על ידי בנקים כרוך בבירוקרטיות רבות. הבנקים קפדנים מאוד והתנאים שלהם מחמירים מאוד. בדרך כלל הבנק לא ייקח סיכון ועל מנת שהוא יאשר פעולה של ניכיון שיק הוא יברר פרטים רבים, מהחשש שמדובר בצ'ק ללא כיסוי. 

ניכיון שיק על ידי חברות מימון פרטיות לעומת זאת נחשב לפשוט יותר. חברות המימון פחות מחמירות מהבנקים באופן משמעותי. התנאים על פיהם מחליטות חברות המימון אם לאשר או לדחות את הבקשה לניכיון צ'קים יהיו פחות מחמירים והמענה יהיה מהיר יותר באופן משמעותי לעומת המענה של הבנק. כמו כן, חברות המימון הפרטיות לוקחות יותר סיכונים מהבנקים. בנוסף, העמלות והריביות שנלקחות על ידי חברות המימון הפרטיות הן נמוכות יותר באופן משמעותי לעומת העמלות והריביות שנלקחות על ידי הבנקים. עם זאת, כאשר עובדים מול חברות מימון פרטיות יש סיכון שמדובר בחברה לא חוקית. לכן חשוב מאוד לוודא כי מדובר בחברה שעובדת תחת פיקוחו של משרד האוצר. 

מהו ניכיון צ'קים לא חוקי?

אז כפי שהבנו, קיימות חברות פרטיות רבות שעובדות באופן לא חוקי. ביצע ניכיון שיק על ידי חברות אלה הוא ניכיון שיק לא חוקי. ניכיון צ'קים לא חוקי הוא דבר פלילי שיכול להוביל לקנסות גבוהים ואף למאסר. 

 

אז איך תמנעו מניכיון צ'קים לא חוקי? 

לפני שאתם יוצרים קשר עם חברות מימון פרטיות וודאו שהחברה עובדת באופן חוקי, כלומר, תחת פיקוחו של משרד האוצר. כמו כן, חשוב מאוד לשים לב, שמלבד חברות המימון הלא חוקיות, קיימים גורמים פליליים שונים העוסקים בניכיון שיק . איך תזהו אותם? בדרך כלל התהליך יהיה כרוך בעמלות גבוהות מאוד ובסיכון בביצוע העסקה. 

ניכיון שיק לא חוקי מתבצע גם על ידי צ'ק ללא כיסוי. אם יש בידכם צ'ק ללא כיסוי ואתם יודעים שהוא ללא כיסוי אך בכל זאת מבצעים ניכיון המחאה מדובר בפעולה לא חוקית ופלילית שתוביל לקנסות ואף למאסר. אך, במידה שאתם לא יודעים שהצ'ק שבידכם ללא כיסוי, תוכלו לפעול משפטית נגד האדם ששילם לכם עם צ'ק ללא כיסוי. 

 

מה נעשה אם לא אישרו לנו ניכיון צ'קים?

כפי שציינו, ניכיון המחאה הוא תהליך בו יש לאמת פרטים שונים, מחשש שמדובר בצ'ק ללא כיסוי. אך מה נעשה אם לא אישרו לנו ניכיון צ'קים? יכולים להיות מקרים בהם הצ'קים שברשותנו הם בעלי סכומים גבוהים ולא נרצה לקחת את הסיכון שהם יאבדו, ייגנבו או שיקרה להם משהו. לכן, במקרה שלא אישרו לכם ניכיון המחאה אך אתם לא רוצים לקחת סיכון שיקרה משהו לצ'ק תוכלו לפנות לבנקים. הבנקים מציעים שירות של הפקדת צ'קים דחויים. כך הבנק שומר לכם על הצ'ק עד למועד הפירעון שלו. 

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.