אמריקן אקספרס

אמריקן אקספרסאמריקן אקספרס היא חברת כרטיסי אשראי בינלאומית גדולה מאוד, החברה היא בין ספקי כרטיסי האשראי החוץ בנקאיים הגדולים בעולם, בנוסף מציעה החברה הותיקה הנפקת המחאות נוסעים (היא למעשה זו שהמציאה את המוצר) ושירותי נסיעות ברחבי העולם עם מותג חברת נסיעות של אמריקן אקספרס. בישראל פועלת החברה בעיקר בתחום של כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים.

נתונים עולמיים של אמריקן אקספרס

אמריקן אקספרס הוקמה כחברת שירותים פיננסיים בארה"ב בשנת 1850 ובכך היא אחת החברות הותיקות בעולם בתחום השירותים הפיננסיים השונים. בשנת 1882 החברה יצרה את המחאות הנוסעים הראשונות, מוצר מהפכני בזמנו שאפשר העברת סכומי כסף בצורה בטוחה וללא נשיאת מזומן, אפשרות מצוינת בזמנים של חוסר ביטחון מכל המובנים, כפי ששררו בארה"ב באותה תקופה.
בשנת 1922 אמריקן אקספרס הקימה את עסקי התיירות שלה כאשר כיום חברת הנסיעות של אמריקן אקספרס היא מהגדולות בעולם, בישראל פועלת אמריקן אקספרס נסיעות באמצעות חברת איסתא.

לאמריקן אקספרס כ-90 מיליון כרטיסי אשראי בכל העולם, החברה מפעילה 2,200 נציגויות רשמיות במעל 130 מדינות, נציגויות אלו הן לתחומי כרטיסי האשראי וגם לתחומי המחאות הנוסעים וחברת הנסיעות.

אמריקן אקספרס בישראל

כרטיסי האשראי של אמריקן אקספרס נכנסו לשוק הישראלי רק בשנת 1995, לפני כן לא היו כרטיסים אלו תחת שום מותג או חברה במשק המקומי. אמריקן אקספרס נכנסה לשוק כרטיסי האשראי הישראלי כשחקן חוץ בנקאי, משמע הנפקת כרטיסי אשראי ללקוחות כל הבנקים ללא קשר לשיוך הבנקאי.

הפעלת כרטיסים של אמריקן אקספרס בישראל היא תחת זיכיון בלעדי של חברת ישראכרט והיא הגוף היחיד שמנפיק, סולק ומנהל כרטיסי אשראי אלו. הסכם הזיכיון הבלעדי היה משנת 1995 ועד שנת 2009, כאשר לקראת סיום תקופת הזיכיון נוהלו מגעים של אמריקן אקספרס העולמית גם עם חברת לאומי קארד אך בסופו של התהליך הוחלט להאריך את הבלעדיות של קבוצת ישראכרט עד שנת 2016.

נכון לשנת 2009 לאמריקן אקספרס ישראל יש בשוק כ-220 אלף כרטיסי אשראי עם מחזור עסקאות גדול יחסית שעמד ב-2009 על כ-6.5 מיליארד שקלים. כרטיסי האשראי של אמריקן אקספרס הם רק חוץ בנקאיים והם נחשבים בעלי מחזורי עסקאות גבוהים מאשר שאר סוגי הכרטיסים, כנראה בגלל המיתוג העסקי שיש לכרטיסים בישראל. ממוצע העסקאות לכרטיסי אמריקן אקספרס עומד על כ-3,200 שקלים לעומת כ-2,600 בחברות ישראכרט וכאל. החברה מציעה מגוון סוגי כרטיסים החל מכרטיסי אשראי רגילים במהותם ועד כרטיס האשראי אמריקן אקספרס סנטוריון שנחשב ליוקרתי בעולם.

מבנה הפעילות של אמריקן אקספרס ישראל

כאמור, אמריקן אקספרס ישראל פועלת תחת זיכיון בלעדי של קבוצת ישראכרט. פעילות החברה מנוהלת בישראל באמצעות חברה אחות לישראכרט שנקראת פועלים אקספרס. בעלת השליטה המלאה בחברת פועלים אקספרס ובחברת ישראכרט היא קבוצת בנק הפועלים.

הבנק הקים את חברת ישראכרט בשנת 1975 והוא הבעלים המלא של הקבוצה עד היום ולכן גם הבעלים המלא של אמריקן אקספרס ישראל. בשוק האשראי הישראלי מקובל שבנקים מסחריים גדולים מחזיקים בשליטה על חברות אשראי כמו במקרה של בנק הפועלים ואמריקן אקספרס וישראכרט. כך למשל בנק דיסקונט שהוא בעל השליטה בחברת האשראי כאל.

לאתר הבית של אמריקן אקספרס ישראל לחצו כאן

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.