ביטוח רכב

ביטוח רכבהוצאות הטיפול בפציעה או מוות כתוצאה מתאונת דרכים הן גבוהות מאוד, ולכן ביטוח רכב הוא דבר הכרחי עבור כל נהג.

ביטוח חובה לרכב

בישראל, בעלי רכבים מחוייבים להחזיק בפוליסת ביטוח חובה לכלי הרכב שלהם, בין אם מדובר בביטוח רכב פרטי, ביטוח משאית או ביטוח רכב דו גלגלי. ביטוח חובה הוא הביטוח אותו אנו מחויבים לעשות כדי להחזיק רכב על פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הביטוח לא נועד לבטח אתהרכוש שעלול להיפגע בתאונה אלא את בני האדם הנפגעים בה, מדובר על הנהג, הנוסעים ברכב ועל הולכי רגל.

מדובר על פיצוי עבור הנזקים בגוף ובנפש שעלולים להיגרם לאנשים, על כיסוי נזקים במובן הרחב של המילה, כיסוי זה כולל הוצאות אשפוז, פגיעה ביכולת עתידית להשתכר, הפסדים כספיים בגין היעדרות מהעבודה, הוצאות אשפוז בבתי חולים או מוסדות שיקומיים ועוד.

ביטוח חובה הוא אמנם ביטוח שמכסה על המון סוגים של נזקים אך חשוב להבין שהוא לא מגן על כל סוגי הנזקים, אם אדם נוהג ברכב גנוב למשל הוא לא יהיה זכאי לפיצויים, כך גם במקרים של אנשים שנוהגים ללא רישיון או אנשים שגרמו לתאונה בכוונת תחילה. חוק ביטוח חובה קובע כי לא ניתן לתבוע את הפוגע במקרה של תאונה אלא רק את חברות הביטוח.

האם ישנם סיכונים בנהיגה ללא ביטוח חובה ברכב?

ועכשיו נדבר על הסיכונים בנהיגה ללא ביטוח חובה, קודם כל חשוב להבין שבמקרה של ביקורת משטרתית אתם עלולים למצוא את עצמכם משלמים קנס כספי גבוה, עם שלילה לרישיון וגרוע מכך –  בבית הסוהר.

אם נהגתם ברכב ללא ביטוח חובה וחלילה עשיתם תאונה אתם בבעיה עוד יותר קשה, ישנה אמנם קרן שנקראת קרנית והיא נועדה לפצות את נפגעי התאונה אך היא דורשת את הכספים מהנהג הפוגע או האשם בתאונה. זאת אומרת שאם תנהגו ברכב בו אין ביטוח חובה אתם תשאו בכל ההוצאות של התאונה, רק לשם הידע הכללי נאמר כי הדבר עלול להגיע למאות אלפי שקלים ואף יותר. מדובר על הוצאות אשפוז, הוצאות על כאבים, נזק, סבל, פיצויים בגין אובדן ימי עבודה, פגיעה ביכולת ההשתכרות, הוצאות אשפוז, נזקים נפשיים ועוד המון.

מה חשוב שתדעו לפני שאתם רוכשים ביטוח חובה לרכב?

לא מדובר על ביטוח אחיד ולכן כל מקרה נבחן באופן אישי, אם למשל רישיון הנהיגה נשלל מכם מספר פעמים אתם עלולים להיתקל בהגבלה מצד חברות הביטוח, כך גם כשמדובר בנהגים חדשים או נהגים צעירים במיוחד אך מה שהכי חשוב לדעת הוא שכל חברת ביטוח רשאית לסרב לכם מכל סיבה שהיא ולרוב הן עושות זאת כשהן חוששות להפסיד כספים.

ומה לגבי הכסף? יש פיקוח ממשלתי על ביטוח חובה אך אין המחירים זהים בכל חברות הביטוח ולכן מומלץ מאוד לערוך השוואת מחירים בין הביטוחים השונים.

יש כמה גורמים שיכולים להעלות את מחיר הפרימה, נהגים שהורשעו ורישיונם נשלל מהם ישלמו פרימה גבוהה יותר, נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים שלוש שנים קודם לביטוח החובה ישלמו גם כן פרימה גבוהה יותר וכן הלאה.

מה לא כלול במסגרת ביטוח חובה?

ביטוח חובה כאמור כולל כיסוי על נזקי גוף אך הוא אינו כולל שום כיסוי שקשור לרכוש ולכן אם אתם מעוניינים לעשות ביטוח לרכב עצמו אתם יכולים לעשות ביטוח מקיף, ביטוח זה יכסה על הנזקים שקשורים לרכב אך במידה וחברות הביטוח מוצאות לנכון שלא לבטח את הרכב שלכם מפאת גילו בביטוח מקיף אתם יכולים לעשות ביטוח צד שלישי שמכסה על נזקים שהרכב המבוטח עלול לגרום לרכבים אחרים בזמן תאונות דרכים.

ולסיכום נאמר כי כל אחד חייב לבטח את הרכב שלו בביטוח חובה אך אם הוא מעוניין או לא בביטוחים נוספים הדבר נתון לבחירתו בלבד.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.