בנק ברקליס בישראל

בנק ברקליס בישראלבנק ברקליס (Barclays) הוא אחד מהמוסדות הבנקאיים הגדולים בעולם והוא פועל במדינות רבות ברחבי העולם.  הבנק הבריטי פעל בישראל באופנים שונים לאורך השנים אך חודש אוגוסט 2011 מהווה מפנה אחרון ורלבנטי בפעילותו בתחום הפיננסי בישראל, בנק ישראל העניק לבנק רישיון בנק חוץ המתיר לו לפעול בשוק המקומי במגוון תחומי פעילות וכמובן לפתוח סניף רשמי בארץ.

כניסתו של בנק ברקליס לשוק הישראלי דווקא בתקופה של חוסר וודאות כלכלית גלובלית וכניסה למה שנראה כמשבר כלכלי משמעותי שני בתוך שלוש שנים איננה מובנת מאליה והיא מראה על הביטחון שהבנק הגדול חש כלפי ישראל מבחינה פיננסית ומסחרית.

בנק חוץ נוסף בישראל

בנק ברקליס הפעיל נציגות רשמית בישראל החל משנת 2008, אך יכולות הפעילות של נציגות הן פחותות משמעותית מאשר סניף ובמקרה של נציגות הבנק אינו מוגדר כבנק פעיל בבנק ישראל, אינו נמצא תחת פיקוח הבנק המרכזי ואינו יכול להציע שירותים בנקאיים רבים. עם קבלת רישיון בנק החוץ של בנק ברקליס מידי נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, הצטרף ענק הפיננסים הבריטי לעוד 4 בנקים זרים הפעילים בישראל בצורה מלאה והוא נכנס כמובן תחת מנגנון הפיקוח על בנקי חוץ של בנק ישראל.

הבנק  יפתח סניף מרכזי ראשי, סביר להניח בתל אביב, ומשם ינהל את פעילותו הבנקאית מול המגזרים והלקוחות הרלבנטיים. בדומה לבנקים הזרים האחרים הפעילים בישראל, בנק ברקליס לא ישמש כבנק מסחרי קמעונאי כך שאי אפשר לצפות לראות סניפים של הבנק מוקמים ברחובות הערים בישראל, הבנק יפעל בתחומי השקעות, בנקאות עסקית וניהול הון ויהיה זמין רק ללקוחות עסקיים או אמידים מאוד ולא לקהל הרחב.

בנוסף לבנק ברקליס פועלים בישראל עוד 4 בנקים זרים תחת רישיון בנק חוץ ועם סניפים עסקיים-פרטיים. הבנקים הפעילים בתור בנקי חוץ הם HSBC, בנק סיטי (CITI), בנק המדינה ההודי – State Bank of India, BNP Paribas.

ענק פיננסים בריטי

בנק ברקליס הוא ענק פיננסי בעל זרועות הנוגעות לכל תחומי הבנקאות, הוא פעיל בכ-50 מדינות ומעסיק מעל 145,000 עובדים. הבנק מפעיל מערך מקיף מאוד של סניפי בנק מסחריים קמעונאיים לקהל הרחב באנגליה ומדינות רבות אחרות וכן מנהל פעילות רחבת היקף בתחומי בנקאות השקעות, ניהול הון ללקוחות פרטיים אמידים ולקוחות מוסדיים, בנקאות עסקית תאגידית, מימון ממשלתי ועוד תחומי פיננסים אחרים.

בנק ברקליס החל את דרכו לפני כ-300 שנה ומאז התפתח בתור אחד המוסדות הפיננסיים החשובים והגדולים ביותר בעולם. הבנק הוא כאמור בריטי, הנהלתו המרכזית יושבת בלונדון ובניו יורק ומניית הבנק  הראשית נסחרת בבורסת לונדון. פעילות בנקאות ההשקעות של תאגיד ברקליס מנוהלת על ידי חברת ענק שמהווה חלק מהותי מהקבוצה – ברקליס קפיטל – חברה שרכשה את החטיבה הצפון אמריקאית של בנק ההשקעות הקורס ליהמן ברדרס (הבנק שקריסתו ב-2008 הביאה למשבר הכלכלי).

שירותי ייעוץ ומחקר לגורמים עסקיים וממשלתייםפתיחת עסק

במסגרת השירותים של הסניף הישראלי החדש של בנק ברקליס הבנק יספק שירותים לגורמים עסקיים וגם ממשלתיים במקרה הצורך. מעבר לשירותי בנקאות השקעות, ניהול הון, מימון תאגידי וכדומה הבנק יספק שירותי ייעוץ אסטרטגי בנושאים כלכליים, ניהול מימונים וניהול  סיכונים עבור לקוחות מגוונים מאוד בשוק הישראלי.

בנוסף לכל אלו ולכניסה של בנק ברקליס לפעילות בתור בנק חוץ בישראל, בשנים האחרונות היו דיבורים בקרב גורמים ממשלתיים, בעיקר במשרד האוצר, על הקמת מרכז מחרק ופיתוח פיננסי של בנק ברקליס בישראל בתמורה לקבלת הטבות מס והקלות שונות לבנק מטעם המדינה. באופן כללי כניסתו של הבנק לישראל היא מבורכת ויכולה לגוון את שירותי הבנקאות בישראל.

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.

074-7690915