משכנתא ירוקה

משכנתא ירוקההמחשבה על בנייה אקולוגית וחסכונית יותר הגיעה גם למערכת העסקית והבנקאית בישראל. אם בעבר אלו שרצו לבנות בית תוך מחשבה סביבתית או חסכונית יותר היו צריכים לממן את תוספות העלות שעדיין קיימות לסוג זה של בנייה אז כיום בנקים וגורמים אחרים נכנסו לתמונה ומציעים הטבות בצורה של משכנתא ירוקה וכדומה שמסייעות לתהליך.

משכנתא ירוקה – מהי בנייה ירוקה

משכנתא ירוקה מסייעת לממן בנייה ירוקה שמוגדרת ככזו ששואפת לצמצם כמה שניתן את הפגיעה בסביבה ופגיעה במשאבים מתכלים בתהליך הבנייה והשימוש בבית. בנייה ירוקה מייצרת פחות פסולת מאשר בנייה סטנדרטית, סגנון הבנייה מאפשר חיסכון באנרגיה (קירור, חימום, תאורה, אוורור וכדומה). כמו כן, בנייה ירוקה אמורה לא לפגוע בבריאות הגרים בבית באמצעות שימוש בחומרים לא רעילים.

בעולם יש תקני בנייה ירוקה שגם הגיעו לישראל ונכנסו לתקינה וליישום בפועל, באופן עקרוני, ומובן מאליו, משכנתא זו ניתנת עבור בתים שנבנים על פי תקנים ברורים אלו.

למידע נוסף וקבלת הצעות להתקנה – חשמל סולארי באתר solarcell

בנק הפועלים כחלוץ שמציע משכנתא ירוקה

בנק הפועלים הוא הראשון, ונכון לסוף שנת 2010, היחיד מבין הבנקים המסחריים בישראל שמציע משכנתא ירוקה לצד מסלולי המשכנתא הנוספים שלו. האפשרות של משכנתא ירוקה מוצעת על ידי הפועלים גם כדי להוות דריסת רגל בתחום מימון של פרויקטים אקולוגיים שעשוי להיות משמעותי מאוד בעתיד וגם בעקבות חלק מאג'נדה שאמורה להיות סביבתית של בעלת השליטה בבנק, קבוצת אריסון.

מסלול משכנתא ירוקה של בנק הפועלים נקרא גם מסלול זכאות ירוקה. הבנק מציע שתי אפשרויות מימון נפרדות במסגרת משכנתא ירוקה: הטבה על חלק מסכום המשכנתא הכללית לצרוך בניית או רכישת בית/דירה. ו/או מימון מערכות סולאריות ביתיות לייצור חשמל.

פרטי משכנתא ירוקה של בנק הפועלים

למרות השם המבטיח, משכנתא ירוקה של בנק הפועלים לא מציעה משכנתא מלאה שמיועדת לממן בנייה ירוקה, למעשה מדובר על הטבה בתנאי ההלוואה על חלק מסוים מסך כל המשכנתא הכללית. חשוב להבין כי לקוחות הפועלים שיכולים לבחור במסלול של משכנתא ירוקה הם רק אלו שנמצאו זכאים לקבל משכנתא רגילה תחת ההטבות של "זכאות פועלים". הפרטים של משכנתא ירוקה מבנק הפועלים הם:

ההטבות של המשכנתא הירוקה הן רק ללקוחות שבונים או רוכשים דירה על פי סטנדרט הבנייה הירוקה (ת"י 5281) ושהם גם זכאים להטבת "זכאות פועלים".

משכנתא ירוקה משמעותה קבלת תנאי ריבית נמוכים ועדיפים על 50,000 ש"ח מסך כל המשכנתא הכללית.

משכנתא ירוקה ניתנת כהטבה רק עבור חלק המשכנתא הכללית שהוא במסלול ריבית קבועה עם הצמדה למדד או מסלול ריבית פריים.

קבלת משכנתא ירוקה בפועלים מותנית בפתיחת חשבון בבנק או ללקוחות קיימים, את המשכנתא הירוקה חייבים לקחת באותו מסלול בדיוק כמו המשכנתא הכללית תחת הטבת זכאות פועלים. ההטבה היא עבור 50,000 ש"ח נוספים מעבר לסכום המשכנתא שניתן בהטבת זכאות פועלים.

משכנתא ירוקה למערכות סולאריות ביתיות

אפשרות נוספת של משכנתא ירוקה היא מימון מערכת ייצור חשמל סולארית לבתי מגורים. אלו מערכות שמייצרות חשמל בעזרת לוחות סולאריים על גג הנכס כאשר החשמל נמכר במחיר מיוחד לחברת החשמל (עפ"י חוק ובחוזה מחייב ל-20 שנה).

משכנתא ירוקה כזו מוצעת ע"י הבנקים וגם גורמים חוץ בנקאיים אחרים. מאפיינים כלליים של משכנתא ירוקה למימון מערכת סולארית הם:

•    לתקופה של 10-20 שנה.
•    המימון הוא לרכישת המערכת
•    המימון יכול להגיע ל-100% של המערכת
•    ניתן לבחור משכנתא ירוקה כזו לצד משכנתא רגילה
•    לעיתים יש אפשרות גרייס של כמה שנים להחזר ההלוואה (כמו בהלוואת בלון)

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.