משכנתא לתושבי חוץ

משכנתא לתשובי חוץתושבי החוץ מהווים גורם משמעותי בשוק הנדל"ן הישראלי, ישנן שנים בהם תושבי חוץ אלו פעילים מאוד ורוכשים נכסים רבים ויש שנים בהן הם פעילים פחות – את ההשפעה ניתן לראות באופן ברור על מחירי הדירות בערים הרלבנטיות. מאז תחילת 2010 התחום של משכנתא לתושבי חוץ ורכישות מסיביות שלהם חזרו לאופנה ולהוות מספר לא מבוטל של נכסים שנמכרו במהלך השנה.

הייחודיות של משכנתא לתושבי חוץ לעומת משכנתא לישראלים

אותם תושבי חוץ שרוכשים נכסים בישראל הם ברוב מוחלט של המקרים יהודים ולעיתים מדובר על ישראלים שעזבו את הארץ וכעת רוצים לרכוש בה נכס לצרכים שונים. במקרים רבים של משכנתא מסוג זה, הדירות נרכשות לצרכי השקעה בנדל"ן מניב ולא למגורים של תושבי החוץ ובמקרים רבים אחרים מדובר על דירות נופש שמשמשות בפועל למגורים רק למשך כמה שבועות בשנה, או עבור בני משפחה של הרוכשים שמתגוררים בישראל.

משכנתא לתושבי חוץ היא ייחודית לעומת משכנתא רגילה לישראלים מהבחינות שלבנקים קשה יותר ללמוד על ההיסטוריה הפיננסית של הלווים – כי רוב פעילותם והכנסתם היא בחו"ל. בנוסף, גם לאחר הצגת הנתונים הרלבנטיים לצרכי משכנתא לתושבי חוץ, הבנקים המלווים מוגבלים מאוד לגבי השפעתם על ההכנסות של תושבי החוץ שמקורן בחו"ל.

אך בכל זאת, ברוב המקרים משכנתא מסוג זה אינה סיכון גדול מדי עבור הבנקים, כי אותם תושבי חוץ הם לרוב אמידים ורוכשים נכסים יוקרתיים במחירים גבוהים לשוק הישראלי (אך נמוכים לפעמים לעומת מדינות המוצא של הרוכשים).

מיקום הנכסים שנרכשים בעזרת משכנתא לתושבי חוץ

כמובן שתל אביב וירושלים הן יעדים מועדפים עבור משכנתא לתושבי חוץ ורכישת דירות, אך בשנים האחרונות ניתן לראות פיזור גיאוגרפי רחב יותר של משכנתאות לתושבי חוץ. למשל, ישנן רכישות רבות יחסית ברעננה, הרצליה, אשדוד, נתניה, נהריה, מודיעין, בת ים וכדומה.

בנקים שמתמחים בתחום של משכנתא לתושבי חוץ

בישראל ישנם כמה בנקים אשר ביצעו החלטה אסטרטגית להתמחות במתן משכנתאות לתושבי חוץ מעבר לפעילות המשכנתאות לישראלים, מהסיבות שמדובר על לקוחות אמידים ועל סכומים גבוהים של משכנתא ברוב המקרים (רכישות דירות יוקרה למשל שעלותן מיליוני שקלים). בנקים למשכנתאות אלו שמתמחים במתן משכנתא לתושבי חוץ מציעים מערכי שירות דוברי שפות זרות וכאלו שמבינים ומכירים את הצרכים והרצונות המיוחדים של תושבי החוץ בבואם לרכוש נכס בישראל.

בנקים המתמחים בתחום של משכנתא לתושבי חוץ

בנק דיסקונט למשכנתאות

דיסקונט למשכנתאות מפעיל מערך משכנתא לתושבי חוץ עם נציגים דוברי אנגלית וצרפתית, שוקי היעד העיקריים הם ארה"ב, צרפת ובריטניה. נציגי הבנק משתתפים בירידי נדל"ן בעולם ונמצאים בקשר עם קהילות יהודיות בעולם.

הבנק הבינלאומי

הבינלאומי למשכנתאות מציע משכנתא לתושבי חוץ על ידי מערך דובר אנגלית, מציע מגוון פתרונות שמותאמים למצבם הייחודי של תושבי החוץ לגבי רכישת נכסים שלא בארץ מוצאם ופעילותם.

בנק ירושלים

בנק ירושלים למשכנתאות, הבנק הקטן שגם כך מתמחה בתחום המשכנתאות וההלוואות מתמחה גם במתן שירותים בנקאיים לתושבי חוץ ובכלל זה גם משכנתא לתושבי חוץ.

גם הבנקים המסחריים האחרים מציעים משכנתא לתושבי חוץ בתנאים שונים אך אלו הגופים הפיננסיים שמתמחים בתחום באופן מוצהר.

מסלולי משכנתא לתושבי חוץ

מכיוון שהכנסתם של תושבי החוץ היא לרוב במט"ח ולא בשקלים רבים מהם מבקשים משכנתא לתושבי חוץ צמודה לדולר או למטבע אחר. חשוב להבין כי משכנתא שצמודה לדולר מוצמדת לשער הליבור של הדולר/ליש"ט שהוא שער תנודתי ומסוכן ולכן ישנם מסלולי משכנתא לתושבי חוץ חלופיים שעשויים להשתלם יותר מבחינה כלכלית ויש לבחון את העניין

אז מה היה לנו בכתבה:
באנר בנק אינפו
Picture of לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית

לורן מוסייוף מומחית פיננסית בעלת ניסיון עשיר, ליווי של אלפי לקוחות מרוצים והשתתפות בפורומים מקצועיים. מייסדת ומנהלת הפורטל בנק אינפו, המקום שמנגיש לכם את כל המידעבנושא פיננסי והשקעות נדל"ן.